Krowy rasy brown swiss - zalety

12 sierpień 2020
(0 Głosów)
Autor 
Cechą charakterystyczną tej rasy bydła jest jasna obwódka wokół uszu i oczu Fot. PFHBiPM

Bydło szwajcarskie brunatne (brown swiss) przez wielu specjalistów uważane jest za najstarszą rasę bydła w Europie. .Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka prowadzi program hodowlany dla tej rasy.

Bydło brunatne (BS) pochodzi ze Szwajcarii, a przede wszystkim z jej północno-wschodnich rejonów gdzie tamtejsi mnisi już od początku XX w. prowadzili selektywną hodowlę.

 

Co wyróżnia rasę brown swiss?
Bydło bron swiss hodowane jest dwukierunkowo, czyli mięsno-mlecznie. Wyróżnia się brunatnym umaszczeniem w różnych jego odcieniach; na grzbiecie zwierzęta tej rasy mają białą pręgę, a na części brzusznej ciała białe plamy. Cechą charakterystyczną tej rasy bydła jest jasna obwódka wokół uszu i oczu, które są koloru ciemnoniebieskiego co miało chronić ich wzrok przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym panującym w górach. Zwierzęta te mają kształt ciała zbliżony do prostokąta. Krowy osiągają wysokość w krzyżu między 136–140 cm natomiast buhaje 146–155 cm.

Bydło rasy szwajcarskiej brunatnej charakteryzuje się następującymi cechami użytkowymi i funkcjonalnymi:
- zdrowotność i wysoka odporność na niekorzystne warunki środowiska,
- wczesne dojrzewanie,
- dobra płodność i łatwość wycieleń,
- długowieczność,
- bardzo dobre wykorzystanie pasz objętościowych.

PFHBiPM podała, że w 2019 roku średnia wydajność krów objętych oceną wartości użytkowej  wynosiła 6450 kg mleka o składzie: 277 kg i 4,30% tłuszczu oraz 231 kg i 3,58% białka.

Krowy tej rasy wyróżniają się wysoką frekwencją genu kappa-kazeiny. Osobniki o genotypie BB stanowią 31% populacji, a stosunek tłuszczu do białka w mleku sprawia, że jest ono odpowiednie do produkcji serów wysokogatunkowych.

Cechę tę najefektywniej doskonali się poprzez genotypowanie zwierząt i selekcję. PFHBiPM prowadzi program hodowlany dla rasy brown swiss. Na dzień 31 grudnia 2018 r. do księgi hodowlanej wpisanych było 316 krów,  215 cieliczek oraz 5 buhajów rasy brown swiss wykorzystywanych do krycia naturalnego.

 

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: PFHBiPM

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…