ASF w Niemczach - Jakie działania podjęto w wyznaczonej strefie?

19 wrzesień 2020
(0 Głosów)
Autor 
Wszystkie znalezione padłe dziki muszą być zgłoszone natychmiast do właściwej inspekcji weterynaryjnej

Potwierdzenie wirusa ASF u dzików na terenie Niemiec spowodowało wprowadzenie na zagrożonych obszarach szeregu restrykcji. Wstrzymano nawet prace rolnicze i leśne.

Od 15 września 2020 r. w niemieckich prowincjach Spree-Neisse and Oder-Spree gdzie potwierdzono przypadki ASF u dzików wprowadzono ograniczenia związane ze zwalczaniem zarazy. W wyznaczonej strefie obowiązuje zakaz polowań na wszystkie gatunki zwierząt łownych. Prowadzone są tam także intensywne poszukiwania padłych dzików, również z wykorzystaniem specjalnie wyszkolonych psów.

Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej poinformował, że zgodnie z wprowadzonymi nakazami wszystkie znalezione padłe dziki muszą być zgłoszone natychmiast do właściwej inspekcji weterynaryjnej z określeniem położenia GPS. Pobieranie próbek oraz utylizacja padłych dzików jest wykonywana przez autoryzowany personel.

Również psy, urządzenia, przedmioty i pojazdy wykorzystywane podczas poszukiwań i utylizacji padłych dzików muszą być odkażone przez środki działające skutecznie na wirusa ASF. Podobnie osoby biorące udział w poszukiwaniach lub mające kontakt z padłymi dzikami powinny poddać się dezynfekcji. W wyznaczonej strefie obowiązuje zakaz wyprowadzania psów bez smyczy

Władze zakazały także organizacji imprez z udziałem trzody chlewnej. Zabroniono także wywożenia dzików, jakichkolwiek części ich ciała, trofeów, produktów z dziczyzny z wyznaczonej strefy.

Ścisłe wymagania dotyczące bioasekuracji w gospodarstwach
Dziczyzna, części dzików lub przedmioty, z którymi dziki miały kontakt nie mogą być wnoszone na teren gospodarstw utrzymujących świnie.Rolnicy muszą natychmiast przekazać informacje do odpowiedniego wydziału ministerstwa rolnictwa o bieżących stanach świń, ich lokalizacji, upadkach, objawach chorobowych (np. gorączka). Wszystkie podejrzane świnie o zakażenie są natychmiast testowane w kierunku ASF. Wszystkie świnie muszą być izolowane w budynkach. Nie dopuszcza się utrzymywania świń na wybiegach.

Właściciele gospodarstw musza także pamiętać o umieszczaniu środków dezynfekcyjnych przy wejściach do gospodarstw/ budynków inwentarskich.

Psy mogą opuszczać gospodarstwa tylko na smyczy pod nadzorem właściciela.

Wprowadzono zakaz skarmiania zielonek lub siana oraz wykorzystywania słomy jako ściółki. Nie dotyczy to zbiorów sprzed co najmniej 6 miesięcy, które były zabezpieczone przed dostępem dzików lub zostały poddane obróbce termicznej w temperaturze 70 st. C. przez pół godziny.

 

Transport tylko po wyznaczonych drogach
Przewożenie świń w strefach jest dozwolone tylko po wyznaczonych drogach. Bez zgody inspekcji weterynaryjnej nie wolno przemieszczać świń do stad i ze stad zlokalizowanych z wyznaczonej strefie oraz do rzeźni.

Przemieszczanie w strefie oraz eksport ze strefy świeżej wieprzowiny, wyrobów wieprzowych, nasienia, komórek, embrionów, podrobów, wytworzonych ze świń utrzymywanych w strefie jest zabronione bez zgody inspekcji weterynaryjnej.

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: KZP-PTCH

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…