Przybywa ognisk ASF w Wielkopolsce

01 październik 2020
(0 Głosów)
Autor 
W powicie kaliskim wykryto kolejne ognisko ASF

W powiecie kaliskim wykryto kolejne ognisko ASF, tym razem w gospodarstwie przetrzymującym ok. 70 świń.

Wirusa ASF potwierdzono w miejscowościach Janków Pierwszy (gmina Blizanów) w powiecie kaliskim. Gospodarstwo zlokalizowane jest ok. 1,5 km od miejscowości Łaszków, gdzie 13 dni wcześniej wystąpiło pierwsze ognisko ASF w tym powiecie. Badania początkowo zostały wykonane w Laboratorium przy Wojewódzkim Inspektoracie Weterynarii w Poznaniu, a następnie powtórzono je w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach.

- Strefa zapowietrzona o promieniu 3 km od ogniska oraz strefa zagrożona o promieniu 10 km od ogniska wyznaczana przez Wojewodę Wielkopolskiego w większości będzie się pokrywać ze strefami wyznaczonymi po wykryciu pierwszego ogniska, jednakże gospodarstwa, które zostały już nimi objęte w połowie września będą miały wydłużony okres restrykcji związany z brakiem możliwości przemieszczeń świń – poinformowała przedwczoraj Wielkopolska Izba Rolnicza.

Wykrycie wirusa w tym rejonie jest zaskoczeniem z uwagi na fakt, iż w powiecie kaliskim do tej pory nie wykryto żadnego przypadku ASF u dzików.

Mało optymistyczne informacje docierają także z północnej części Wielkopolski, gdzie ASF wykryto u dzika z wypadku komunikacyjnego w miejscowości Kowanówko w powiecie obornickim.

- Przypadek ten skutkować będzie wyznaczeniem przez Komisję Europejską w tym obszarze strefy czerwonej – dodała Izba.

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: WIR

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…