Grypa ptaków dotarła do Polski. Pierwszy przypadek pojawił się w Wielkopolsce

25 listopad 2020
(1 Głos)
Autor 
Po serii zakażeń wirusem w ostatnich kilku tygodniach w innych europejskich krajach i krajach trzecich, grypa ptaków dotarła do Polski

Do Polski powróciła grypa ptaków. Po kilkumiesięcznej przerwie pierwsze ognisko pojawiło się na fermie kur niosek w Wielkopolsce. Polska stała się krajem oficjalnie wolnym od HPAI w sierpniu br.

- Sprawdził się najgorszy przewidywany scenariusz. Po serii zakażeń wirusem  w ostatnich kilku tygodniach w innych europejskich krajach i krajach trzecich, grypa ptaków dotarła do Polski. Pierwsze ognisko w naszym kraju w tym sezonie jesienno – zimowym potwierdzono na fermie kur niosek w miejscowości Wroniawy, w gminie Wolsztyn, w powiecie wolsztyńskim, w województwie wielkopolskim. Do zdarzenia doszło na fermie o bardzo dużym pogłowiu kur niosek. Około 900 tys. kur nieśnych zostanie poddanych ubojowi i utylizacji – poinformowała Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.  

Zobacz również>> HPAI na szwedzkiej fermie indyków. Dotarcie wirusa do Polski to kwestia czasu?

Dotarcie grypy ptaków do Polski to kwestia czasu
Wynik dodatni, stwierdzający obecność wysoce zjadliwego wirusa grypy ptaków podtypu H5N8, został potwierdzony 24 listopada 2020 r. przez Państwowy Instytut Weterynaryjny – PIB w Puławach.

- Ponad miesiąc temu Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz apelowała do hodowców o zachowanie najwyższej ostrożności, a nawet o niewypuszczanie ptaków na zewnątrz. Spodziewaliśmy się bowiem, że prędzej czy później wirus HPAI dotrze także do Polski. Niestety nasze prognozy się sprawdziły – mówi Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

KIPDiP zwraca także uwagę na negatywne konsekwencje ekonomiczne pojawienia się grypy ptaków w Polsce. 

- Jest wysoce prawdopodobne, że większość krajów trzecich wstrzyma import drobiu żywego, jaj wylęgowych, mięsa drobiowego i jaj z Polski. Będzie to kolejny negatywny impuls do i tak dramatycznej sytuacji polskiego drobiarstwa – wskazuje Gawrońska z KIPDiP.

 

Bioasekuracja podstawą walki z grypa ptaków

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz ponownie apeluje do wszystkich producentów drobiu w Polsce o bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekuracji.

Zobacz również >> Apel do hodowców z powodu zagrożeń związanych z grypą ptaków

Do podstawowych środków bezpieczeństwa biologicznego, należą:
- pozostawienie ptaków w zamknięciu i wstrzymanie się od wypuszczania ptaków na wybieg,
- zabezpieczenie paszy i źródła wody przed dostępem zwierząt dzikich, w szczególności dzikiego ptactwa,
- karmienie i pojenie drobiu wewnątrz budynków inwentarskich,
- stosowanie odzieży i obuwia ochronnego dedykowanego wyłącznie do obsługi drobiu,
- stosowanie środków higieny, w tym mycie rąk wodą z mydłem przed wykonywaniem czynności związanych z karmieniem i pojeniem ptaków,
- wyłożenie mat dezynfekcyjnych w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób, a także zapewnienia utrzymania skuteczności działania środka dezynfekcyjnego.

W przypadku zaobserwowania objawów mogących wskazywać na zarażenie  wirusem grypy ptaków, takich jak: zwiększona śmiertelność, apatia, znaczący spadek pobierania paszy i wody; duszność, sinica, wybroczyny, biegunka, nagły spadek nieśności, tzw. „lanie jaj” (jaja pozbawione skorup), objawy nerwowe: drgawki, skręt szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów, należy niezwłocznie poinformować lekarza weterynarii.

 

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: KIPDiP

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…