W Polsce przybywa ognisk grypy ptaków

07 grudzień 2020
(0 Głosów)
Autor 
Kolejne ognisko HPAI pojawiło się na Pomorzu

Grypę ptaków potwierdzono już w trzech województwach na terenie kraju. Kolejne pojawiło się w woj. pomorskim. Ognisk przybywa także w Europie.

- W sobotę, 5 grudnia, lokalne służby weterynaryjne z województwa pomorskiego poinformowały o nowym ognisku HPAI w tym województwie. Z komunikatu wynika, że poszkodowana została największa ferma towarowych kur nieśnych w województwie pomorskim. Do zdarzenia doszło w miejscowości Kwakowo, w gminie Kobylnica – poinformowała Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Czytaj również >> Na Mazowszu potwierdzono drugie ognisko grypy ptaków

 

Służby weterynaryjne podjęły stosowne kroki bezpośrednio na zakażonej fermie drobiu, jak i na terenie stref objętych ograniczeniami, czyli strefy zapowietrzonej i strefy zagrożonej wokół dotkniętego HPAI gospodarstwa.

Jest to trzecie potwierdzone ognisko HPAI w Polsce od początku jesieni 2020. W sierpniu nasz kraj stał się oficjalnie wolny od HPAI. Wirus ponownie pojawił się na fermach jesienią. Pierwsze ogniska odnotowano w województwach – wielkopolskim i mazowieckim. Wszystkie przypadki dotyczą gospodarstw o dużym potencjale produkcyjnym utrzymujących towarowe kury nioski lub indyki rzeźne.

 

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: KIPDiP

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…