Pierwsze ognisko grypy ptaków w zachodniopomorskim

22 grudzień 2020
(0 Głosów)
Autor 
Od początku jesieni 2020 roku na terenie Polski potwierdzono czternaście ognisk HPAI

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o potwierdzeniu pierwszego przypadku wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu w województwie zachodniopomorskim.

Ognisko potwierdzono w gospodarstwie, w którym znajdowało się 320 kur niosek, w miejscowości Mielno, w gminie Mielno, powiat koszaliński, województwo zachodniopomorskie. Jest to pierwsze ognisko w tym rejonie od czasu pojawienia się wirusa w sezonie jesienno-zimowym.

Najnowszy przypadek choroby dotyczy hodowli o mniejszym potencjale produkcyjnym niż dotychczasowe ogniska, jednak należy mieć na uwadze, że niezależnie od liczby ptaków utrzymywanych w gospodarstwie, wdrażane są takie same procedury zwalczania wirusa jak w pozostałych przypadkach.

Zobacz również >> Wykryto trzynaste ognisko grypy ptaków w Polsce

Strefy zapowietrzone
Zgodnie z procedurami, także inni producenci drobiu, którzy znajdą się w specjalnych obszarach ryzyka,  będą musieli zmierzyć się  z negatywnymi konsekwencjami wprowadzonych ograniczeń w przemieszczaniu i handlu drobiem oraz  produktami drobiarskimi.  Mamy na myśli producentów, którzy prowadzą działalność na obszarze specjalnych stref: zapowietrzonej i zagrożonej. Takie strefy są wyznaczane, aby ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania wirusa. Dodatkowym kłopotem będą także ewentualne zakazy eksportowe dla podmiotów prowadzących działalność na terenie województwa zachodniopomorskiego.

- Od początku jesieni 2020 roku na terenie Polski potwierdzono czternaście ognisk wysoce zjadliwego wirusa grypy ptaków. Najwyższa skala zachorowań w stadach drobiu dotyczy województwa wielkopolskiego. Poszkodowane są również województwa: mazowieckie, pomorskie, warmińsko – mazurskie. Do tej pory wirus najczęściej pojawiał się na fermach kur niosek oraz indyków. Straty w pogłowiu drobiu liczone są już w milionach sztuk – podsumowała Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…