Pomoc państwa w tak trudnej sytuacji jest niewystarczająca

25 grudzień 2020
(0 Głosów)
Autor 
Zdaniem Zarządu MIR ceny skupu wieprzowiny i drobiu powinny przełożyć się na znaczne obniżki cen w sklepach

Zarząd Małopolskiej Izby Rolniczej przyjął stanowisko, w którym ocenia pomoc państwa skierowaną do rolników jako niewystarczającą w tak trudnym czasie pandemii.

Zarząd Małopolskiej Izby Rolniczej uważa dotychczasową pomoc skierowaną do rolnictwa za niewystarczającą, chaotyczną i nieuwzględniającą wielu dziedzin produkcji np. trzody chlewnej, warzyw, producentów pieczarek, nie wszystkich hodowców bydła. Zdaniem Zarządu nacechowana jest brakiem konsultacji społecznych i tworzy atmosferę gospodarczej niepewności, którą odczuwają hodowcy. Zawirowania wokół nowego budżetu UE, w którym rolnictwo jest największym beneficjentem, propozycje zmiany ustawy o ochronie zwierząt, załamanie rynku trzody chlewnej, spowodowały wzburzenie rolniczej społeczności w chwili, kiedy powinny zostać rozwiązane inne problemy.  

 

Dramatyczna sytuacja w rolnictwie
- Sytuacja na rynku trzody chlewnej jest dramatyczna. Niekontrolowany import prosiąt z Danii i Niemiec po dumpingowych cenach wywołanych obawami o ASF, spowodował załamanie produkcji trzody chlewnej w Polsce. Tak niskich cen skupu jak obecnie nie notowano od wielu lat. Konsekwencją tej sytuacji jest ubój macior oraz nieobsadzanie wolnych stanowisk. Na stronie internetowej Izby publikowaliśmy wielkość importu półtusz wieprzowych przez zakłady mięsne z województwa małopolskiego. Wynika z nich, że ponad 50 % mięsa, które konsumujemy w Małopolsce pochodzi z importu. Nie lepiej przedstawia się sytuacja produkcji drobiu, którego jesteśmy największym producentem w UE. Koszty produkcji przewyższają w sposób znaczący ceny sprzedaży. W wielu gospodarstwach produkujących bydło mięsne w obawie przed restrykcjami zmienionej Ustawy o Ochronie Zwierząt nie obsadza się wolnych stanowisk cielętami- cieląt od krów HF nikt nie chce kupować – ocenia Zarząd MIR.

Zobacz także >> Ceny skupu są na nieopłacalnym poziomie. Niezadowolenie hodowców ciągle rośnie

 

Ceny w sklepach powinny być niższe
Zarząd porusza ważną kwestię, jaką są dla hodowców ceny w sklepach. Niskie Ceny skupu wieprzowiny i drobiu powinny przełożyć się na znaczne obniżki cen w sklepach, a tak się nie dzieje. Zdominowany handel przez zagraniczne molochy spowodował, że zarabiają przede wszystkim oni, a nie polscy producenci i polscy konsumenci. Obecna sytuacja załamania rynku produktów rolnych spowodowała gwałtowne odchodzenie dotychczasowych producentów żywności od jej produkcji i likwidację gospodarstw.

- Jesteśmy w sytuacji, kiedy aparat państwowy, a przed wszystkim Ministerstwo Rolnictwa musi wdrożyć systemową pomoc dla producentów żywności, szczególnie w zakresie produkcji zwierzęcej, aby w przyszłości nie doszło do totalnego załamania rynku mięsa. Analizując nasze, Małopolskiej Izby Rolniczej oraz Krajowej Rady Izb Rolniczych, interwencje stwierdzamy, że mała jest przychylność administracji państwowej w stosunku do proponowanych rozwiązań. Rolnicy są świadomi znaczenia działalności rolniczej w zaopatrzeniu w żywność i chcą, aby odnosić się do nich z odpowiednią dozą zrozumienia i równego traktowania z pozostałymi grupami zawodowymi - kontynuuje Zarząd.

 

 

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: MIR

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…