Rolnicy z UE coraz bardziej zadowoleni z obecnej sytuacji w rolnictwie

01 wrzesień 2017
(0 Głosów)
Autor 

Nowe badanie Copa i Cogeca przeprowadzone na początku 2017 roku wskazuje na zmiany w postrzeganiu perspektyw w branży rolniczej. Rolnicy są nastawieni bardziej optymistycznie niż w roku 2016, kiedy wyniki były rekordowo niskie.

Indeks zaufania Copa-Cogeca jest obliczany dwa razy do roku na podstawie wyników krajowych badań przeprowadzonych wśród ponad 8000 rolników.

 

Mimo że ceny towarów rolnych pozostają w wielu sektorach na dość niskim poziomie, sytuacja ustabilizowała się w porównaniu z rokiem 2016. Nasze najnowsze badania pokazują, że pewność i optymizm wśród rolników rosną w porównaniu z poprzednimi latami. Ceny towarów w wielu sektorach pozostały stosunkowo stabilne od drugiej połowy 2016 roku, szczególnie ceny mleka, wieprzowiny,owoców i warzyw. W sektorach takich jak mleko, ceny są lepsze niż dwa lata temu - powiedział Sekretarz generalny Copa Cogeca.

 

Spośród 10 krajów biorących udział w badaniu, 9 państw (Belgia - Flandria, Dania, Niemcy,

Francja, Włochy, Holandia, Polska, Rumunia, Szwecja) wykazuje większy optymizm wobec obecnej i przyszłej sytuacji gospodarczej, chociaż w różnym stopniu.

 

Mniej optymistyczne są nastroje rolników w Wielkiej Brytanii, gdzie nastroje podupadły i ma to związek z niepewnością wynikającą z Brexitu. Środowisko polityczne od czasów referendum w sprawie Brexitu, jest postrzegane jako kluczowy czynnik tej jesieni wpływający na nastroje rolników w ujęciu długoterminowym.

 

Co negatywnie wpływa na nastroje rolników

 Rozbudowana biurokracja, Wspólna Polityka Rolna oraz jej wprowadzanie - to jedne z najbardziej ograniczających czynników mających duży wpływ na rolników.

Niestabilność rynkowa jest kolejnym czynnikiem wpływającym na ceny. Ostatnie susze, przymrozki i fale upałów w wielu regionach UE mogą dalej wpłynąć na sektor produkcji rolnej jeszcze w tym roku - dotyczy to szczególnie roślin uprawnych i wina.

Źródło: Copa Cogeca

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…