Unijni odbiorcy nie chcą polskich jaj?

21 wrzesień 2017
(0 Głosów)
Autor 
Fot. Pixabay.com

Spadło zapotrzebowanie na jaja w skorupkach ze strony unijnych odbiorców, wyniki za pierwszą połowę 2017 r. są niepokojące - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

W pierwszej połowie 2017 roku polskie podmioty prowadzące sprzedaż zagraniczną wysłały poza granicę naszego kraju łącznie 95,6 tys. ton jaj, czyli o prawie jedną czwartą mniej niż w pierwszym półroczu 2016 r. Dla polskich eksporterów jaj spożywczych w skorupkach pierwszą połowę roku 2017 należy zaliczyć do najgorszych w przeciągu ostatnich czterech lat.

Na gorszy wynik, z pewnością wpłynęła redukcja zamówień jaj w skorupkach przez partnerów handlowych z Włoch, w ujęciu rocznym o ponad 16 tys. ton niższych (-80%). Realizowano również mniej zamówień do Niemiec, Czech, Litwy, Rumunii i Słowacji. Z kolei zwiększony popyt na jaja konsumpcyjne występował ze strony importerów z Węgier i Francji. Zmiana relacji handlowych w ostatnich miesiącach, doprowadziła do przetasowania na mapie głównych kierunków eksportowych. Z analizy danych za ten rok wynika, że 85% wysłanych za granicę naszego kraju jaj w skorupkach trafiła do: Holandii, Niemiec, Francji, Węgier, Czech, Włoch i Belgii.

W okresie pierwszego półrocza 2017r. nie realizowano większych kontraktów handlowych z krajami trzecimi. Sprzedaż na ich rynki stanowiła niewielki odsetek zrealizowanego ogółem eksportu (0,3%). W analizach należy jednak uwzględnić, że jaja z Polski, poza bezpośrednimi wysyłkami, są także przedmiotem reeksportu przez podmioty z konkurencyjnych krajów Europy Zachodniej.

Należy zwrócić uwagę, że spadkowi zapotrzebowania na jaja w skorupkach ze strony unijnych odbiorców towarzyszy wzrost wysyłek produktów przetwórstwa jaj. W ujęciu całego roku 2016 r. sprzedaż płynnych i suszonych żółtek i przetworów z całych jaj wzrosła o blisko 30%, a w tym roku obserwacje wspólnego rynku wskazują na podobne tendencje.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…