Powstanie system rynkowej informacji cenowej dla jaj

06 październik 2017
(0 Głosów)
Autor 
Fot. Pixabay.com

Prace nad system rynkowej informacji cenowej rozpoczęli producenci jaj oraz firmy zajmujące się handlem jajkami. Obecny chaos rynkowy szkodzi zarówno producentom jak i odbiorcom.

Do współpracy mają zostać zaproszeni także najwięksi hurtowi odbiorcy jaj, np.: sieci handlowe. System ma zacząć działać wiosną przyszłego roku. Model powstaje w Krajowej Izbie Producentów Drobiu i Pasz, która zrzesza około 65 – 70 procent rynku jaj w Polsce.

 

Brak krajowego mechanizmu informacji o cenach producenta

W tej chwili nie ma w naszym kraju precyzyjnego mechanizmu informacji o cenach producenta. Istniejące systemy podają dane, które różnią się od rynkowych o kilkanaście, nierzadko o kilkadziesiąt procent. Chaos rynkowy szkodzi producentom i ich odbiorcom. Duże i nagłe skoki cenowe narażają obie strony transakcji na olbrzymie ryzyko, które może doprowadzić do nieprzewidywalnych zawirowań na rynku. Celem projektowanego systemu jest ograniczenie powstającego ryzyka do minimum.

 

Efektami braku systemu informacji cenowej są kłopoty z podażą jaj w naszym kraju. Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz zauważa, że polscy hodowcy nie chcą sprzedawać jaj na naszym rynku, ponieważ rynki zagraniczne oferują im wyższe ceny. Przeszkodą w negocjacjach na temat podwyżek cen w Polsce z sieciami handlowymi jest właśnie brak cenowego punktu odniesienia. Nowy system cenowy będzie korzystny dla wszystkich. Teraz, przy gwałtownych wzrostach cen na rynkach międzynarodowych, tracą producenci jaj. Ryzyko jest jednak symetryczne, i przy gwałtownych obniżkach cen będą tracić sieci handlowe i ich klienci.

Według KIPDiP obecna sytuacja na rynku pozwalałaby wielu producentom jaj skorzystać z przepisów o przewadze kontraktowej wobec niektórych wielkich odbiorców. Branża nie chce jednak tego robić. Producenci wolą poszukać nie tylko rozwiązania bieżących problemów, ale takiego, które zbuduje podstawę do stabilnych kontaktów z partnerami handlowymi w możliwie najdłuższym terminie.

 

Indeks Cen Producentów Jaj Spożywczych

Głównym elementem proponowanego systemu informacji cenowej jest Indeks Cen Producentów Jaj Spożywczych. Będzie on tworzony na podstawie informacji uzyskiwanych bezpośrednio od producentów jaj i ich odbiorców. Producenci będą wprowadzać informacje cenowe bezpośrednio do systemu informatycznego. Dane wprowadzone przez konkretnych producentów nie będą jawne. System będzie kalkulował wartość ICPJS w oparciu o ustalony algorytm. Indeks ICPJS będzie indeksem ważonym. Wagi będą przypisywane cenom wprowadzanym przez producentów na podstawie potencjalnej wielkości produkcji weryfikowanej rejestrami weterynaryjnymi. Wagi mają na celu ograniczenie wpływu na wartość indeksu największych i najmniejszych producentów.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…