Polska przeciwko eksportowi gorszej żywności do Europy Środkowo-Wschodniej

16 październik 2017
(0 Głosów)
Autor 
Fot. Pixabay.com

Niedopuszczalne jest dyskryminowanie konsumentów zależnie od kraju ich pochodzenia - powiedziała Beata Szydło na Szczycie Konsumenckim w Bratysławie.

Głównymi zagadnieniami poruszanymi na Szczycie Konsumenckim „The Equal Quality of Products for All” , który odbył się 13 października w Bratysławie, była podwójna jakość produktów i próba znalezienia rozwiązań pozwalających na zerwanie z praktyką dzielenia konsumentów na dwie kategorie.

Szczyt Konsumencki zgromadził: premierów państw Grupy Wyszehradzkiej, przedstawicieli rządów, w tym ministrów ds. rolnictwa i gospodarki państw członkowskich UE. W rozmowach uczestniczyli także: Komisarz Věra Jourová, odpowiedzialna za sprawiedliwość, konsumentów i równouprawnienie płci oraz Komisarz Vytenis Andriukaitis ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności; przedstawiciele Parlamentu Europejskiego oraz stowarzyszeń konsumentów i producentów.

2017 10 13 b02

                                 Źródło:premier.gov.pl

Równe prawa do dostępu do wspólnego rynku

Prezes Rady Ministrów Beta Szydło w swoim wystąpieniu na sesji otwierającej Szczyt podkreśliła, że obywatele ze wszystkich państw Unii Europejskiej mają jednakowe prawo do dostępu do produktów oferowanych na wspólnym rynku, a różnicowanie jakości określonych produktów, zależnie od kraju ich sprzedaży, jest niedopuszczalne.

Premier oświadczyła, że Polska popiera wszelkie działania mające na celu wyeliminowanie nieuczciwych praktyk rynkowych, ograniczających dostęp do jakościowo dobrych produktów.

Jako Grupa Wyszehradzka ściśle współpracujemy w rozwiązaniu tego problemu. Wspólnie wystąpiliśmy z apelem do Komisji Europejskiej o wnikliwe i uważne potraktowanie tematu podwójnej jakości żywności, przede wszystkim o przeprowadzenie badań na terenie UE i o analizę skali problemu – powiedziała Beata Szydło.

 

Gorsza żywność dla mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej

Problem „podwójnej jakości żywności” został nagłośniony przez Republikę Czeską, a następnie przez Słowację i Węgry. Państwa te wskazały, że konsumenci z krajów Europy Środkowo-Wschodniej są adresatami żywności gorszej jakości, w porównaniu do konsumentów z krajów Europy Zachodniej.

 

Pod koniec września Komisja Europejska opublikowała zbiór wytycznych w sprawie stosowania unijnego prawa żywnościowego i prawa ochrony konsumentów do produktów o podwójnej jakości. Głównym założeniem przygotowania wytycznych jest pomoc organom krajowym w ustalaniu, czy dane przedsiębiorstwo łamie prawo UE, sprzedając produkty o podwójnej jakości w różnych krajach. Komisja opracowuje także metodykę, która ma udoskonalić badania porównujące produkty spożywcze.

Konsumentom w chwili obecnej należy polecić jedynie robienie zakupów z dużą świadomością.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…