Fuzja Orlenu z Lotosem? Czeka nas podwyżka cen paliw?

02 marzec 2018
(0 Głosów)
Autor 
PKN Orlen ma nabyć minimum 53 proc. akcji Lotosu

We wtorek Orlen oraz nadzorujące go Ministerstwo Energii podpisały list intencyjny w sprawie przejęcia Grupy Lotos przez PKN Orlen. Ma to być pierwszy krok prowadzący do fuzji obu firm.

W podpisanym dokumencie jest mowa o tym, że Orlen kupi minimum 53 proc. akcji Lotosu. Pomysł połączeniu obu firm nie jest niczym nowym, ale nigdy dotąd nie próbowano go wcielać w życie.

Argumentem „za” fuzją obu firm ma być fakt, że polski rynek jest otwarty na zagraniczną konkurencję, oraz że polskie firmy muszą w coraz większym stopniu konkurować z dużo większymi od nich zachodnimi koncernami. Firmy chcą w ten sposób doprowadzić do wzmocnienia swojej pozycji, by nie przegrały tej konkurencji, ale też były zdolne do zagranicznej ekspansji. Ma służyć temu tworzenie tzw. narodowych czempionów, którzy byliby w stanie walczyć jak równy z równym z międzynarodowymi koncernami z innych krajów, także na zagranicznych rynkach.

Na razie nie wiadomo, kiedy dojdzie do fuzji Orlenu z Lotosem i czy nie zablokuje jej Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Już w chwili obecnej pojawiają się głosy ekspertów, że połączenie tych firm może zmonopolizować rynek paliw w Polsce i doprowadzić do wzrostu ich cen.

Źródło: Kurier PAP

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…