Odrolnienie gruntów pod inwestycje budowlane może zaszkodzić wsi

03 kwiecień 2018
(0 Głosów)
Autor 
Celem specustawy mieszkaniowej jest przyspieszenie uzyskania pozwolenia na budowę i odrolnienie gruntów Fot. zycierolnika.pl

Samorząd rolniczy negatywnie zaopiniował projekt ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych związanej z "Mieszkanie Plus", który może powodować wypieranie produkcji rolniczej z terenów wiejskich.

Inwestycje mieszkaniowe na obszarach bez planu zagospodarowania przestrzennego

Izby rolnicze zwróciły uwagę, że projektowane przepisy ustawy nie wyłączają gruntów rolnych, a pozwalają na realizowanie inwestycji tam, gdzie nie ma planu zagospodarowania przestrzennego lub plan przewiduje zupełnie inne przeznaczenie, np. rolne, a wymagana zgoda rady miejskiej lub organu wykonawczego gminy jest radykalnym uproszczeniem obowiązujących w tym zakresie przepisów i może prowadzić do utrudnień lub nawet zaprzestania produkcji rolnej.

Czytaj również>> Potrzebne regulacje planistyczne chroniące producentów rolnych na wsi

 

Wyłączenie gruntów rolnych z produkcji rolnej

Ponadto, zdaniem samorządu rolniczego, może to spowodować wyłączanie w sposób mało kontrolowany gruntów rolniczych z produkcji rolnej, a także ograniczanie przestrzeni produkcyjną dla rolnictwa. Samorząd rolniczy argumentuje swoje uwagi tym, że znane są przypadki, gdzie mieszkańcy domów wybudowanych we wsiach wnoszą skargi na uciążliwość zapachową związanego z prowadzoną produkcją rolniczą. Może to prowadzić do wielu konfliktów między rolnikami prowadzącymi działalność rolniczą a osobami niezwiązanymi z produkcją rolniczą, które zamieszkają na terenie przeprowadzonych inwestycji.

Krajowa Rada Izb Rolniczych uważa, że wejście w życie przepisów ustawy w zaproponowanym brzmieniu doprowadzić może do odrolnienia gruntów dla potrzeb inwestycji deweloperskich, co spowoduje usuwanie produkcji rolniczej na terenach wiejskich.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…