Ardanowski: Susza jest ekstremalna, a komisje nie działają

23 czerwiec 2018
(0 Głosów)
Autor 
Od lewej wiceminister Romanowski, minister Ardanowski oraz wiceminister Bogucki Fot. MRiRW

Susza jest ekstremalna, a komisje nie działają Tak być nie może – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas swojej pierwszej konferencji prasowej w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi.

Apel do samorządów o szybkie powoływanie komisji oceniających straty

Minister rolnictwa zaapelował do samorządów o jak najszybsze powoływanie komisji w gminach, które będą oceniać straty. Zgodnie z oczekiwaniami szefa resortu, takie komisje będą działały już w przyszłym tygodniu na terenie każdej gminy.

Czytaj również >> Rolnicy nie zostaną sami z problemem suszy

 

Wycena strat jeszcze przed żniwami

Wycena strat musi nastąpić przed żniwami, które w br. są znacznie przyspieszone, ze względu na szybszy proces wegetacji roślin.

- Na blisko 2300 gmin w Polsce, które Instytut Uprawy i Gleboznawstwa w Puławach określił jako dotknięte suszą, tylko w nieco ponad 200 gminach pracują komisje szacujące straty, czyli w mniej niż 10. procentach – stwierdził minister Jan Krzysztof Ardanowski.

 

Szef resortu rolnictwa apelował także bezpośrednio do rolników, aby domagali się powoływania komisji.

- To straty, które powstały w waszych gospodarstwach i macie prawo domagać się o ich wycenę. Nie powinny w tym procesie przeszkadzać układy i niuanse polityczne. Polskie rolnictwo to sprawa priorytetowa dla premiera Morawieckiego i całego rządu – mówił minister Ardanowski, zwracając się również do samorządów o składanie stosownych wniosków do wojewodów.

 

Podsekretarz stanu Rafał Romanowski przedstawił aktualną sytuację związaną z suszą w Polsce.

- IUNG w Puławach analizuje dane zebrane z ponad 660 stacji pomiarowych w Polsce – poinformował wiceminister Rafał Romanowski i dodał, że według tych danych, w niektórych regionach straty w plonach mogą sięgać ponad 40%.

- Ta susza wymaga działań nadzwyczajnych, a do uruchomienia takiej pomocy niezbędne jest oszacowanie strat – podkreślił minister Ardanowski.

Minister kilkakrotnie ponowił apel o powoływanie komisji szacujących straty powstałe w wyniku suszy podkreślając przy tym, że te straty nie wynikają z winy rolników, a pomoc dla nich jest w tej sytuacji niezbędna. Konieczność szybkiego szacowania strat jest również niezbędna ze względu na opracowanie zakresu pomocy, która udzielana jest ze środków publicznych.

- To są pieniądze podatników, nas wszystkich i dlatego wszystko musi być przejrzyste, jasne – podkreślił szef resortu rolnictwa.

 

Wniosek MRiRW do Komisarza Hogana

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wystąpił z wnioskiem do Komisarza Komisji Europejskiej Phila Hogana o podjęcie interwencji z budżetu Unii Europejskiej w związku z trudną sytuacją polskich rolników dotkniętych skutkami suszy w uprawach na terenie prawie całego kraju.

Wsparcie z budżetu UE dla polskich rolników, którzy zostali drastycznie dotknięci skutkami suszy umożliwi uruchomienie programu pomocy w kwotach wyższych niż projektowana pomoc wyłącznie z budżetu krajowego.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…