Drastycznie mniejsze zbiory rzepaku w Unii Europejskiej to skutek największej suszy w historii

17 lipiec 2019
(1 Głos)
Autor 
Prawdopodobnie w produkcji rzepaku w krajach UE-28 zanotujemy duży spadek do ok. 30,9 mln ton Fot. zycierolnika.p

Na początku lipca Copa i Cogeca opublikowały w Brussels Today kompleksową prognozę dla produkcji roślin uprawnych na 2019 rok. Bardzo dużego spadku należy spodziewać się w produkcji rzepaku.

Copa i Cogeca zakładają, że produkcja zbóż w krajach UE-28 prawdopodobnie spadnie do ok. 306 milionów ton, co mieści się w granicach średniej ucinanej z ostatnich pięciu lat. Wszystko wskazuje na to, że w 2019 r. zbiory pszenicy durum będą niższe o 9%, za to zbiory żyta wzrosną o 16% w porównaniu do średniej ucinanej z ostatnich pięciu lat.

- Na tym etapie musimy jeszcze wstrzymać się z oceną. Dopiero okaże się, czy szacowane zbiory będą mieścić sięw średniej odnotowanej w Europie w ciągu ostatnich pięciu lat. To jeszcze nie koniec fali upałów, a już ucierpiały zboża jare. Obawiamy się, jak te warunki pogodowe wpłyną na plony, których zbiór przypada w późniejszym okresie np. Kukurydzy. - powiedział Jean-François Isambert, przewodniczący grupy roboczej Copa i Cogeca „Zboża”.

Drastyczny spadek zbioru rzepaku
Prawdopodobnie w produkcji rzepaku w krajach UE-28 zanotujemy duży spadek do ok. 30,9 mln ton. Copa I Cogeca podkreśliły, że słabe zbiory rzepaku spowodowane są największym w historii zmniejszeniem powierzchni upraw rzepaku, którego przyczyną była susza trwająca w czasie okresu siewnego, tj. jesienią zeszłego roku.

- Słabe zbiory są pokłosiem m. im. polityki dot. rzepaku wdrażanej w ostatnich latach w Europie. Ograniczyliśmy produkcję biopaliw poprzez monitorowanie konsumpcji, ale jednocześnie zgodziliśmy się na „import deforestacji” z zagranicy. Ponadto producenci rzepaku muszą radzić sobie ze szkodnikami i chorobami, które w tym roku były wyjątkowo dotkliwe. Biorąc pod uwagę brak odpowiednich narzędzi, którymi dysponowaliby rolnicy oraz to, że władze krajowe i unijne nie zapewniły odnowy pozwolenia na stosowanie niektórych środków ochrony roślin, produkcja rzepaku w Europie będzie coraz trudniejsza. W perspektywie długoterminowej zagrażać to będzie również rentowności pszczelarstwa w niektórych regionach – skomentował Pedro Gallardo, przewodniczący grupy roboczej Copa i Cogeca „Rośliny oleiste I białkowe”.

Obiecujące perspektywy dla sektora białka
Sytuacja w sektorze białka wygląda obiecująco, są nadzieje na lekki wzrost produkcji (+ 2,38%) w stosunku do średniej ucinanej z ostatnich pięciu lat. Według Pedra Gallardy dobre wyniki w tym sektorze wynikają z wzrastającego popytu na białko roślinne pochodzące z produkcji ekologicznej oraz ze zmieniających się nawyków żywieniowych, a także ze wsparcia WPR dla sektora białek roślinnych.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…