Wsparcie programu utylizacji folii rolniczej to szansa dla rolników

22 październik 2019
(0 Głosów)
Autor 
W składanym wniosku należy określić ilość odpadów do zagospodarowania do końca roku 2020 Fot. zycierolnika.pl

Trwa przyjmowanie wniosków na program pn. „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej”. W ramach programu można uzyskać dotację w kwocie 500 zł do tony zgromadzonych odpadów. To szansa dla rolników, którzy od kilku lat borykają sie z problemem utylizacji folii rolniczej, sznurka do owijania balotów, opakowania po nawozach lub siatki.

Z programu mogą skorzystać gminy, które w terminie do 20 grudnia 2019 roku złożą wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W niejednej gminie problem utylizacji odpadów rolniczych jest na tyle duży, że zaczęły pojawiać się nielegalne wysypiska gromadzące odpady, z którymi rolnicy nie wiedzą jak sobie radzić.

W składanym wniosku należy określić ilość odpadów do zagospodarowania do końca roku 2020. Problemem dla pracowników gminnych jest określenie wartości jaką podać we wniosku. Niektóre gminy opracowały i rozesłały do rolników ankietę zastrzegając przy tym, że nie zgłoszone w ankiecie odpady nie będą podlegać utylizacji w ramach wnioskowanej dotacji.

Izby rolnicze apeluje do wszystkich rolników, aby nie zaprzepaścili szansy na zagospodarowanie folii i ściśle współpracowali z gminami już na etapie składania wniosku. Zapewne w wielu przypadkach potrzebne też będzie podjęcie rozmów, by zainteresować gminy przystąpieniem do programu, tym bardziej, że budżet programu wynoszący dla całego kraju 100 mln. zł. z pewnością nie wystarczy dla wszystkich wnioskodawców. Warunkiem otrzymania dotacji jest prawidłowe złożenie wniosku.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…