Trwają kontrole żywności. Nie wszyscy przedsiębiorcy wpuszczają inspektorów

27 marzec 2020
(0 Głosów)
Autor 
Żywność nadal jest kontrolowana

W obecnej sytuacji zachowanie produkcji żywności jest niezwykle ważne. Z obawy przed zamknięciem działalności, niejednokrotnie zdarzają się przypadki niewpuszczania inspektorów na teren zakładów.

Działania kontrolne związane z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 prowadzone są w naszym kraju przez poszczególne inspekcje ze starannym zachowaniem zasad higieny. Ponadto inspektorzy postępują zgodnie z zaleceniem ograniczania liczby osób, z którymi mają bezpośredni kontakt oraz ograniczają się do kontroli niezbędnych, takich jak np. kontrole graniczne.

 

Co mają na celu kontrole artykułów rolno-spożywczych?
Działanie Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, jako organu kontrolującego jakość żywności, nie zostało zawieszone w związku z wprowadzeniem na terenie Polski stanu epidemii spowodowanej COVID-19.

Zadaniem inspekcji podległych Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest zapewnienie, że produkowane artykuły rolno-spożywcze są bezpieczne i odpowiedniej jakości handlowej oraz zapobieganie nieuczciwej konkurencji, szczególnie teraz w kryzysowej sytuacji.

 

Kontrole niemile widziane?
Do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Inspekcji docierają jednak prośby ze strony przedsiębiorców oraz organizacji branżowych o ograniczenie lub wręcz zaniechanie działań kontrolnych, a także informacje o przypadkach niewpuszczania inspektorów na teren zakładów.

- Zdajemy sobie sprawę z krytycznej sytuacji w jakiej znaleźli się polscy przedsiębiorcy w związku z dynamicznym wzrostem zakażeń wirusem SARS-CoV-2. W pełni rozumiemy obawy przedstawicieli branży spożywczej związane z ryzykiem konieczności przerwania produkcji i zamknięcia zakładów z powodu zawleczenia na ich teren koronawirusa – czytamy w komunikacie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.


Resor rolnictwa podkreśla, że obecna sytuacja związana z epidemią wymaga, by łańcuch dostaw żywności funkcjonował tak by konsument miał pewność, że żywność którą nabywa jest bezpieczna, nie jest zafałszowana i spełnia wszelkie wymogi prawa żywnościowego.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…