Aronia - najsmaczniejsze lekarstwo na świecie

31 marzec 2020
(0 Głosów)
Autor 
Owoce aronii wykorzystuje się do produkcji soków, przecierów, dżemów, konfitur, nektarów, herbat i nalewek

Aronia to superowoc, którego popularność rośnie. W sezonie 2019 piło soki aroniowe lub jadło jej przetwory, przynajmniej raz w tygodniu, 12% Polaków, w samym tylko marcu bieżącego roku aż 11%. Pandemia ustawiła kolejkę po aronię. Koncentrat sprzedajemy na świadome jej walorów rynki Azji - do Korei, Japonii i Chin. U progu wiosny przypominamy walory owoców jagodowych. Zanim w sklepach pojawią się pierwsze świeże polskie superowoce polecamy soki, przetwory i mrożonki.

Aronia uważana jest przez wielu za najzdrowszy owoc świata. Ze względu na zawartość taniny oraz wszystkich bioaktywnych składników aronię zalicza się  do roślin leczniczych i superowoców.

Sondaż nt. spożycia aronii został przeprowadzony w marcu 2020 w ramach „Narodowych badań konsumpcji warzyw i owoców”. To pierwsze od lat badania dotyczące konsumpcji aronii.

– W marcu kontakt z aronią, w tygodniu poprzedzającym badanie, deklaruje 11% respondentów. Wynik jest bardzo dobry na tle badania jakie zrealizowaliśmy pod koniec 2019 roku, dotyczącego spożycia warzyw i owoców w całym mijającym roku. Konsumentami aronii w różnych formach w sezonie 2019 było 44% Polaków, a 12% spożywało ją regularnie, przynajmniej raz w tygodniu. Ten wynik dał aronii wysokie miejsce wśród polskich owoców. Wśród superowoców wyższe deklaracje uzyskały tylko truskawki, maliny, borówki i porzeczki – stwierdziła Agata Zadrożna, ekspert firmy Kantar, realizującej badania.

 
W których produktach znajdziemy aronię?
Aronia wykorzystywana jest głównie do produkcji soków, przecierów, dżemów, konfitur, nektarów, herbat i nalewek. W sokach owoce aronii wykorzystuje się jako dodatek do innych owoców i znakomity barwnik. W kuchni aronia jest coraz bardziej popularnym dodatkiem do mięsa i drobiu.

 

Warto aronię spożywać jak najczęściej
– Rozwiązaniem na dziś są przetwory, które albo ktoś robi samodzielnie albo są do kupienia. Wspaniałe soki, dżemy i mrożonki. Te z owoców jagodowych to prawdziwy skarb. Potrzebujemy tych ciemnych owoców, właśnie aronii, czarnej porzeczki i niedługo borówki, i my je mamy. Mamy wspaniałe plantacje i praktycznie co roku olbrzymi ich urodza – przekonuje prof. n. farm. Iwona Wawer, autorka książek o aronii, m.in. „Aronia superowoc”, którą po raz pierwszy wydano w roku 2012.


Moc dobroczynnych właściwości aronii
Owoce aronii są najbogatszym źródłem antocyjanów. Ze względu na zawartość taniny oraz wszystkich bioaktywnych składników zalicza się aronię do roślin leczniczych i superowoców. Wszystkie przetwory z aronii są bardzo bogate w antocyjany.

- Owoce i przetwory z aronii poleca się do powszechnego stosowania przy leczeniu m.in. nadciśnienia, wad wzroku, cukrzycy, najkosztowniejszych chorób cywilizacyjnych.  Jest przydatna jako środek zapobiegawczy i leczniczy przeciw szkodliwemu działaniu promieniowania na organizm. Z tego powodu systematycznie rośnie zainteresowanie aronią i jej przetworami w Japonii, Korei Południowej i Chinach – wyjaśnił dr hab. Stanisław Pluta, prof. IO, z Zakładu Hodowli Roślin Ogrodniczych, Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.

 

Smaczne lekarstwo
Aronia uważana jest przez wielu za najzdrowszy owoc świata. Pozostali uważają ją za najsmaczniejsze na świecie lekarstwo. Jako kraj jesteśmy największym producentem aronii oraz eksporterem jej koncentratów, mrożonek i coraz częściej także gotowych produktów aroniowych. Odpowiadamy za ok. 2/3 światowej produkcji.

 

Plantatorzy poszukują nowych przetworów z aronii
- Rok ubiegły zakończyliśmy sukcesem. To nas mobilizowało do poszukiwania przetworów z aronii. Powstają soki, dżemy, susz czy soki błonnikowe. Generalnie są trzy kierunki przetwórstwa superowoców. Kierunek soków bezpośrednich soki NFC, czyli nie z koncentratu. Kierunek błonnikowych, czyli tzw. smoothie. I kierunek suszenia, mielenia, i podawania antocyjanów w postaci suchej. Do bezpośredniej konsumpcji, ale jako zakapsułowana posypka. W przetwórstwie aronii bardzo ważną rolę odgrywa błonnik, który wpływa na perystaltykę jelit, poprawia samopoczucie i przyswajanie antocyjanów. Sprawia, że w tych przetworach dostarczamy więcej antocyjanów niż czyste owoce – twierdzi  Piotr Nowak, plantator i przetwórca aronii, członek władz Krajowego Zrzeszenia Plantatorów Aronii „Aronia Polska”.

 

Superowoce nie powinny być nam obce
Spożywanie superowoców na co dzień wpływa pozytywnie na funkcjonowanie całego organizmu. Jakość żywności jest jednym z ważniejszych czynników utrzymania zdrowia i odporności.


Branża dąży do tego ,żeby bogate w antocyjany polskie superowoce stały się elementem codziennej diety Polaków. Dotyczy to przetworów truskawki, malin, borówki, czarnej porzeczki, jagody kamczackiej, świdośliwy, jeżyny, agrestu i aronii. Owoców o dużej wartości odżywczej, smakowej i leczniczej.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…