„Modernizacja w obszarze D” i „Restrukturyzacja małych gospodarstw” - mija czas na złożenie wniosków

25 czerwiec 2020
(0 Głosów)
Autor 
Dla obu tych programów adresatem wniosków są oddziały regionalne ARiMR Fot. zycierolnika

Termin składania wniosków o wsparcie finansowe na „Modernizację gospodarstw rolnych (obszar D)” oraz „Restrukturyzację małych gospodarstw” mija już w przyszłym tygodniu. Rolnicy mają na to czas do 30 czerwca 2020 r.

Z myślą o jak największej grupie rolników, którzy będą mogli skorzystać z tych dwóch popularnych programów realizowanych w ramach PROW 2014-2020, termin tegorocznych naborów przedłużono o miesiąc. Kończy się on we wtorek 30 czerwca.

 

Rolnicy chcą rozwijać i modernizować gospodarstwa
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podała, że do 23 czerwca zarejestrowano ponad 6 tys. wniosków od rolników chcących rozwijać swoje małe gospodarstwa i prawie 3,6 tys. wniosków od tych, którzy planują gospodarstwo zmodernizować.

Dla obu tych programów adresatem wniosków są oddziały regionalne ARiMR. Można je także dostarczyć za pośrednictwem platformy ePUAP lub przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce pocztowej.

 

Na jakie wsparcie mogą liczyć rolnicy?
Mając w planach restrukturyzację małego gospodarstwa można otrzymać 60 tys. zł. wsparcia. Bezzwrotna premia wypłacana jest w dwóch ratach: 80 proc. (48 tys. zł) po spełnieniu warunków określonych w decyzji o przyznaniu pomocy, a 20 proc. (12 tys. zł) po prawidłowej realizacji biznesplanu, dzięki któremu wzrośnie wartość ekonomiczna gospodarstwa.

W ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych (obszar D)” pomoc przyznawana jest w formie dofinansowania kosztów kwalifikowalnych poniesionych na realizację inwestycji. Standardowo jest to 50 proc. Jednak w przypadku, gdy o pomoc ubiega się młody rolnik lub gdy wniosek składa wspólnie kilku rolników, poziom wsparcia może być wyższy i wynieść 60 proc. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 500 tys. zł, przy czym dla inwestycji niezwiązanych bezpośrednio z budową czy modernizacją budynków inwentarskich lub modernizacją magazynów paszowych w gospodarstwach, w których jest prowadzona produkcja zwierzęca, rolnik może otrzymać do 200 tys. zł.

 

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródo: ARiMR

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…