Zaangażowanie izb rolniczych i rolników w odpieranie ataków na rolnictwo jest za małe

11 lipiec 2020
(0 Głosów)
Autor 
Minister J. K. Ardanowski podczas spotkania Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej Fot. MRiRW

– Dziś opinię publiczną kształtują media społecznościowe, a gdzie jest wasz odpór na wylewający się Facebooku, Twitterze czy Instagramie hejt na działalność rolniczą, na was samych? – pytał minister na spotkaniu zorganizowanym w Zachodniopomorskiej Izbie Rolniczej.

Minister rolnictwa spotkał się w tym tygodniu z rolnikami i przedstawicielami Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej w Stargardzie. W trakcie rozmów poruszono temat propozycji Komisji Europejskiej odnośnie Zielonego Ładu, które zdaniem ministra są słuszne, ale budzą zbyt wiele pytań i wątpliwości. Zwrócił jednocześnie uwagę, że obecnie preferowane jest wsparcie dla gospodarstw mniejszych, gospodarstw rodzinnych.

Samorządy rolnicze i rolnicze nie reagują na hejt?
Jednym z ważniejszych tematów, które poruszono na spotkaniu jest konieczność zwiększenia zaangażowania rolników, a zwłaszcza samorządu rolniczego w odpieranie ataków na rolnictwo i samych rolników.

– Coraz częściej słychać głosy twierdzące, że rolnictwo jest działalnością szkodliwą dla środowiska, że rolnicy maltretują zwierzęta, a sama hodowla i chów zwierząt jest zbrodnią i wynaturzeniem – mówił minister.

Jan Krzysztof Ardanowski podziękował za wsparcie otrzymane od rolników w związku z atakiem, którego był celem po wprowadzeniu ograniczenia możliwości odbierania zwierząt gospodarskich przez organizacje obrońców zwierząt.

Minister zwrócił jednocześnie uwagę, że nie widać aktywności, m.in. pracowników izb rolniczych, w odpieraniu ataków na rolnictwo.

– Dziś opinię publiczną kształtują media społecznościowe, a gdzie jest wasz odpór na wylewający się Facebooku, Twitterze czy Instagramie hejt na działalność rolniczą, na was samych? – pytał minister.

Jeśli nie będziecie reagować, to nastąpią takie zmiany mentalne w społeczeństwie, że trzeba będzie zwijać rolnictwo – przestrzegał minister Ardanowski.

 

Umowy dzierżawy na państwową ziemię nie będą przedłużane
Minister przypominając kwestie dotyczące spekulacji ziemią rolną, które miały miejsce w województwie zachodniopomorskim i związane z tym protesty rolników podkreślił, że po ubiegłorocznych korektach nie będzie zmiany ustawy o ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.

Nie będzie też przedłużona żadna umowa dzierżawy, na państwową ziemię rolną, tym gospodarzom, którzy z całą świadomością nie wyłączyli z dzierżawionych gospodarstw 30 proc. areału, według stanu z 2011 roku – podkreślił minister.

Szef resortu rolnictwa zapowiedział, że w przypadku wygaśnięcia umowy dzierżawy, dzierżawca będzie miał rok na wydanie gospodarstwa, ale nie będzie to przedłużeniem dzierżawy. Poinformował ponadto, że dzierżawca ten będzie mógł stawać do przetargu, ale po jego ewentualnym wygraniu będzie miał nową umowę dzierżawy, na nowych, aktualnie obowiązujących warunkach.

 

Będą dopłaty do trwałych użytków zielonych?
Minister poinformował również, że złożył do Komisji Europejskiej wniosek, aby dopłaty do trwałych użytków zielonych dotyczyły tylko tych rolników, którzy utrzymują zwierzęta z minimalna obsadą 0,3 DJP/ha.

Większe uprawnienia dla izb rolniczych
Minister podkreślił, że jego rolą jest rozwiązywanie problemów w rolnictwie, których nie brakuje, ale niezbędne jest też większe zaangażowanie samorządu rolniczego, który jest jedynym przedstawicielem wszystkich rolników i w ich imieniu ma prawo zabierać głos.

Zwiększenie uprawnień izb rolniczych, jest tym kierunkiem, którym będę realizował. To zwiększenie jest aktualnie przedmiotem analiz – poinformował minister Jan Krzysztof Ardanowski.

 

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: MRiRW

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…