Ardanowski: Polska będzie znów ziemniaczaną potęgą

27 sierpień 2020
(0 Głosów)
Autor 
Minister Jan Krzysztof Ardanowski podczas XXVII Krajowych Dni Ziemniaka Potato Poland 2020 Fot. MRiRW

W miniony weekend odbyły się Krajowe Dni Ziemniaka POTATO POLAND, na których obecny był Minister Jan Krzysztof Ardanowski oraz podsekretarz stanu Jan Białkowski. Szef resortu omówił prowadzony „Program dla polskiego ziemniaka” oraz perspektywy dla branży.

– Polska będzie znów ziemniaczaną potęgą – zapowiedział minister rolnictwa i dodał, że ziemniak to wspaniała i ważna w historii świata roślina, która przeżywa obecnie swój renesans.
Mamy wszystko co jest niezbędne do rozwoju tej branży. Mamy odpowiednie gleby i warunki klimatyczne. Mamy dobrą współpracę producentów ziemniaka z nauką i administracją. Mam nadzieję, że dobra współpraca będzie przynosiła coraz lepsze efekty i branża ta będzie się coraz lepiej rozwijała – zaznaczył wiceminister Białkowski.

Od dwóch lat w Polsce prowadzony jest „Program dla polskiego ziemniaka”, którego efektem jest już między innymi przygotowanie szybkiego testu na wykrywanie bakteriozy pierścieniowej ziemniaka. Jest to ważne w procesie dostępu naszych ziemniaków do rynku europejskiego.

 

Produkcja ziemniaków istotną gałęzią polskiego rolnictwa
Do uczestników Krajowych Dni Ziemniaka list skierował prezydent RP Andrzej Duda, zaznaczył w nim, że produkcja ziemniaków, ze względu na miejsce, jakie zajmują one w strukturze spożycia żywności w Polsce, jest istotną gałęzią rolnictwa i ważnym elementem bezpieczeństwa żywnościowego Polaków.

Prezydent zapewnił o swojej przychylności i wsparciu dla wszelkich działań służących polskiemu rolnictwu. Przypomniał także, że polska żywność jest wysoko ceniona w kraju i za granicą, co jest przede wszystkim zasługą polskich producentów, ale także tych, którzy opracowują nowe metody uprawy i wspierają wdrażanie w rolnictwie nowych technologii.

Krajowe Dni Ziemniaka POTATO POLAND to jedna z najważniejszych specjalistycznych imprez rolno-żywnościowych w kraju i Europie. W tym roku odbyły się w dniach 21-23 sierpnia, w gospodarstwie rolnym Państwa Kozłowskich w Lubkowie w województwie dolnośląskim. Była to pierwsza wirtualna edycja tych targów.

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: MRiRW

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…