Rozpoczynanie działalności pozarolniczej w dobie pandemii budzi obawy

19 listopad 2020
(0 Głosów)
Autor 
W przypadku niezrealizowania założeń biznesplanu, beneficjent zobowiązany jest do zwrotu całości lub części kwoty pomocy

Rolnicy, którzy skorzystali z premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej mają liczne obawy co do tego czy podołają wymaganiom programu. W okresie pandemii spełnienie jego wymogów jest trudne, a czasami może być wręcz niemożliwe.

Rolnicy, którzy skorzystali w programu obawiają się, czy będzie ich stać, na prowadzenie niepewnej obecnie działalności i ponoszenie kosztów, zwłaszcza składek ZUS swoich i pracowników. Rozpoczynanie działalności, kiedy zamykane są różne działy produkcji i usług jest trudniejsze niż wcześniej.

 

Zwolnienia ze składek ZUS
Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła do ministra rolnictwa z wnioskiem, o rozważenie możliwości odstąpienia od niektórych warunków uzyskania premii, takich jak m.in.: zwolnienia ze składek ZUS.


- W odpowiedzi Ministerstwo poinformowało, że zgodnie z § 20 ww. rozporządzenia  w sprawie powyższego działania, beneficjent może wystąpić z wnioskiem o wyrażenie zgody na zmianę założeń biznesplanu, w trakcie jego realizacji. Zmiany dotyczyć mogą takich założeń biznesplanu, jak: zakres inwestycji w środki trwałe, liczba tworzonych miejsc pracy, czy rodzaj prowadzonej działalności pozarolniczej. Dyrektor oddziału regionalnego ARiMR wyraża zgodę na zmianę założeń biznesplanu w terminie 30 dni od dnia złożenia tego wniosku, w tym na wydłużenie okresu jego realizacji, jednak nie dłużej niż do dnia upływu 2 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy, pod warunkiem spełnienia określonych warunków, w szczególności, że zmieniony biznesplan spełnia wymogi określone w ww. rozporządzeniu, a beneficjentowi przysługiwałaby pomoc na podstawie liczby punktów, które zostałyby przyznane na podstawie zmienionych założeń biznesplanu – poinformowała Wielkopolska Izba Rolnicza.

Przedstawione rozwiązanie nie powoduje rozwiązania problemu, ponieważ nikt nie jest w stanie przewidzieć jak rozwinie się sytuacja pandemiczna w ciągu najbliższych 2 lat. Natomiast, jak czytamy w piśmie, w przypadku niezrealizowania założeń biznesplanu, beneficjent zobowiązany jest do zwrotu całości lub części kwoty pomocy.

 

 

 

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: WIR

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…