Nowa hodowla trzody chlewnej na Podkarpaciu

04 marzec 2021
(0 Głosów)
Autor 
Gobarto 500 to program współpracy w tuczu trzody chlewnej fot. Gobarto

W ramach programu integracji tuczu Gobarto 500 w powiecie mieleckim na Podkarpaciu powstała nowa hodowla trzody chlewnej.

Na decyzję kolejnego hodowcy o przystąpieniu do Gobarto 500 wpływ miał niestabilny rynek i niskie ceny tuczników spowodowane ASF. – Udział w programie jest dla mnie gwarancją stałego i stabilnego dochodu, niezależnie od wahań cen na rynku trzody chlewnej. Gobarto bierze na siebie to ryzyko. Firma wspiera również hodowców fachowym doradztwem, przez co jest możliwość osiągania bardzo dobrych wyników produkcyjnych– mówi Mariusz Trela, rolnik z nowo otwartej hodowli.

 

Hodowca posiada 80-hektarowe gospodarstwo. – Rozwój mojego gospodarstwa i produkcja tuczników, bez współpracy z dużym dostawcą i odbiorcą zwierząt jakim jest Gobarto byłyby obecnie ryzykowne. Program Gobarto realnie wspiera polskich rolników, pomagając w załatwieniu wszystkich dokumentów potrzebnych do wybudowania i sfinansowania całej inwestycji – dodaje Trela.

 

Czytaj także >> Dobór odmiany kukurydzy ma wpływ na opłacalność całej produkcji

Budynek inwentarski Treli został wyposażony w nowoczesne technologie. Jest wykonanyw całości z konstrukcji stalowej opierzonej płytą warstwową. Zastosowano w nim wentylację mechaniczną opartą na 16 kominach wentylacyjnych, a zadaną termperaturę automatycznie utrzymuje sterownik i czujniki umieszczone w części produkcyjnej. Karmienie zwierząt odbywa się z wykorzystaniem paszociągu koralikowego oraz tubomatów. Cały budynek pokrywa podłoga rusztowa. Obiekt przewidziany jest na 1998 stanowisk tuczowych i w jednym kojcu mieści się 40 tuczników.

 

Opieka nad stadem zajmuje około 2-3 godzin dziennie. Hodowca jest odpowiedzialny za dbałość o kondycję zdrowotną świń oraz jak najlepsze wyniki produkcyjne, w tym m.in. niskie zużycie paszy.

 

Gobarto 500 to program współpracy w tuczu trzody chlewnej. Kooperacja odbywa się przy wsparciu technicznym, merytorycznym i weterynaryjnym Gobarto. Program polega na wybudowaniu na gruncie rolnika, przy współpracy z firmą, budynku inwentarskiego na 2 tys. szt. trzody chlewnej. Umowa o współpracy zawierana na jest na 15 lat i gwarantuje hodowcy dochód do 10 tys. zł. miesięcznie, niezależnie od sytuacji na rynku trzody chlewnej oraz kwotę potrzebną na spłatę kredytu i bieżące funkcjonowanie.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…