PepsiCo stawia na rolnictwo zrównoważone

25 czerwiec 2022
(0 Głosów)
Autor 
PepsiCo współpracuje na stałe z 80 gospodarstwami dostarczającymi ziemniaki

PepsiCo Poland zostało członkiem Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP”.

Firma PepsiCo od wielu lat rozwija „Program Rolnictwa Zrównoważonego”, którego elementem jest pozyskiwanie surowców rolnych wyłącznie ze źródeł zrównoważonych.

W Polsce PepsiCo współpracuje na stałe z 80 gospodarstwami dostarczającymi ziemniaki produkowane w 100% w sposób zrównoważony na łącznym obszarze 5 800 hektarów. Od 2019 r. dostawcy ziemniaków PepsiCo w Polsce przechodzą regularne audyty potwierdzające przestrzeganie zasad rolnictwa zrównoważonego oraz stosowanie rolniczych praktyk regeneracyjnych. Łącznie na całym świecie PepsiCo pozyskuje surowce rolne w 60 krajach dając zatrudnienie ponad 100 tys. osób w całym łańcuchu dostaw.

„Rolnictwo stanowi podstawę systemu żywnościowego, jednak w ciągu minionego stulecia konwencjonalne praktyki rolnicze przyczyniły się do znacznej degradacji i zanieczyszczenia gleb, wody, powietrza, a także fragmentacji siedlisk. Odpowiedzią na te wyzwania są zrównoważone praktyki rolne, które przyczyniają się do odbudowy ekosystemów, a jednocześnie zapewniają odporność systemu żywnościowego i gwarantują stały rozwój społeczności rolniczych − mówi Krzysztof Stańkowski, kierownik działu Agro z PepsiCo Poland.

Prowadzenie upraw rolnych odpowiada za zużycie około 70% światowych zasobów wody pitnej oraz za około jedną czwartą globalnej emisji gazów cieplarnianych. Rolnictwo przyczynia się też do wycinki lasów, powstawania zagrożeń dla bioróżnorodności, a także zanieczyszczeń ziemi i wody. Odpowiedzią na te wyzwania jest program „Pozytywne Rolnictwo” PepsiCo, którego elementami są: inwestycje, innowacje i ścisła współpraca z partnerami z sektora produkcji rolnej, a także rozszerzanie upraw ograniczających degradację gleb i stałe zwiększanie udziału energii elektrycznej pochodzącej z paneli słonecznych. Dzięki tym działaniom firma planuje zmniejszenie do końca 2030 r. emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 3 mln ton.

„Stosowanie praktyk rolnictwa zrównoważonego istotnie przyczynia się do łagodzenia zmian klimatu przy jednoczesnym zachowaniu opłacalności i bezpieczeństwa produkcji rolnej. To szczególnie ważne w sytuacji, w której musimy mierzyć się z nie tylko z wyzwaniami środowiskowymi, ale także brać pod uwagę sytuację ekonomiczną i skutki społeczne jakie wiążą się ze zmianami modelu funkcjonowania rynku rolno-spożywczego.”− mówi Małgorzata Bojańczyk, Dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP”.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…