Finasowanie programu azotanowego z NFOŚ

12 październik 2018
(0 Głosów)
Autor 
Środki pomocowe z NFOŚ będą dostępne dla wszystkich podmiotów niezależnie od skali produkcji

Na posiedzeniu Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 3.10.2018 został poruszony temat budowy płyt obornikowych i zbiorników na gnojowicę - podaje KZP-PTCH.

Na posiedzeniu stronę rządową reprezentowali: Sekretarz Stanu w MRiRW - Szymon Giżyński, Zastępca Dyrektora Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Smaczyński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Grzegorz Witkowski oraz Dyrektor Departamentu Inspekcji w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska Bogusława Rutkowska.

Zgodnie z ustawą z dnia 20 lipca 2017 r. (z późn. zm.) — Prawo wodne przedsięwzięcia związane z wdrażaniem tzw. programu azotanowego, mają być finansowane ze środków funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Chodzi głównie o dostosowanie zbiorników na gnojowicę do możliwości przechowywania przez 6 miesięcy oraz płyt obornikowych do 5 miesięcy.

Środki pomocowe z NFOŚ dostępne dla wszystkich podmiotów

Na posiedzeniu przedstawiciele strony rządowej poinformowali, że środki pomocowe z NFOŚ będą dostępne dla wszystkich podmiotów niezależnie od skali produkcji. Nieznana jest jeszcze wielkość pomocy, gdyż trwają prace nad programem. Dodatkowo z funduszu PROW przeznaczonych będzie do 100.000 złotych na podmiot.

Zgłoszenia zamiast pozwoleń

Trwają dyskusje na szczeblu rządowym, aby pozwolenia budowlane wymagane obecnymi przepisami na powiększenie zbiorników i płyt zostały zamienione na zgłoszenia. Prawdopodobnie wymagać to będzie zmiany prawa budowlanego.

Okresy nawożenia nawozami naturalnymi

KZP-PTCH podał, że z sali padało wiele krytycznych uwag co do skróconych, sztywnych okresów nawożenia nawozami naturalnymi. W związku ze zmianą klimatu w Polsce, niezbędne jest bardziej elatyczne podejście do terminów aplikowania nawozów naturalnych do gleby. Temat ten ma być ponownie rozpatrzony przez stronę rządową.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…