Badanie cielności z próbek mleka - nowa usługa PFHBiPM

06 listopad 2018
(1 Głos)
Autor 
Będzie istniała możliwość wykonanie badania cielności krów z próbek mleka pobranych przez hodowcę

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka pracuje nad uruchomieniem nowej usługi dla hodowców, która umożliwi zbadanie cielności w próbkach mleka.

Analizy prób mleka w Laboratoriach PFHBiPM wykonywane będą w oparciu o Testy IDEXX Milk Pregnancy, wykrywające wysoce specyficzne białko ciążowe (PAG) powstające jedynie w obecności zarodka lub płodu. Test PAG to badanie nieinwazyjne, bo wykonywane jest z próbek mleka przez co ogranicza stres zwierząt.

- Przez najbliższe dwa miesiące, będziemy prowadzili intensywne prace wdrożeniowe nowej usługi. Aby zachować wysoką jakość wspomnianej metody analitycznej, będziemy dopracowywać poszczególne etapy procesu, zarówno w terenie jak i Laboratoriach PFHBiPM. Etap adaptacji nowej usługi oraz szkolenia pracowników jest niezbędny, aby w jak największym stopniu dostosować ją do potrzeb użytkowników tak, aby funkcjonowała ona sprawnie i bez zarzutu. To dla nas niezwykle ważne, aby nowa usługa spełniła wszystkie pokładane w niej oczekiwania i stała się kolejnym, niezbędnym narzędziem w codziennym zarządzaniu stadem - informują eksperci PFHBiPM.

 

Testy PAG z samodzielnie pobranych próbek mleka

Badanie zostanie włączone do systemu rutynowej oceny wartości użytkowej. Pracownik pobierze próby mleka do badania, w ramach czynności prowadzonych podczas próbnego udoju. Będzie też istniała możliwość wykonanie badania cielności krów z próbek mleka pobranych przez hodowcę samodzielnie, poza próbnym dojem. Usługa będzie również dostępna w stadach jeszcze nie prowadzących oceny.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…