Spada pogłowie macior w UE

09 listopad 2018
(0 Głosów)
Autor 
Liczba loch najbardziej spadła w Niemczech (-2,5% r/r), we Francji (-1,6% r/r), w Polsce (-1,6% r/r) i w Holandii (-0,5% r/r) Fot.zycierolnika.pl

Komisja Europejska podała, że dane o pogłowiu świń w krajach UE wskazują na wzrost pogłowia ogółem (+1,4% r/r) oraz spadek pogłowia macior (-0,9% r/r) – poinformował KZP-PTCH.

Krajowy Związek Pracodawców- Producentów Trzody Chlewnej podaje, że Unia Europejska po Chinach jest drugim producentem wieprzowiny na świecie. Spośród europejskich największych producentów żywca wieprzowego wzrost pogłowia macior odnotowano w Danii (+3,3% r/r), w Belgii (+2,1% r/r) oraz w Hiszpanii (+0,2%). Liczba loch najbardziej spadła w Niemczech (-2,5% r/r), we Francji (-1,6% r/r), w Polsce (-1,6% r/r) i w Holandii (-0,5% r/r). Prognozy nie są optymistyczne. W najbliższych miesiącach spodziewany jest dalszy spadek pogłowia loch z powodu nadpodaży i niskich cen płaconych w skupach oraz wzrostu cen pasz związanego z suszą.

 

Hiszpania na czele w produkcji świń

Pośród krajów unijnych to Hiszpania posiada największe pogłowie świń. Dynamiczny rozwój produkcji świń na Półwyspie Iberyjskim nastąpił poprzez integrację pionową (80% produkcji) oraz tucze kontraktowe, w przeciwieństwie do bardziej niezależnego modelu produkcji na północy Europy.

 

Niskie ceny warchlaków

Wskaźnikiem, który dodatkowo potwierdza nadpodaż produkcji jest niska cena warchlaków o 23% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Większa podaż warchlaków od popytu dotyka głównie największych producentów prosiąt w Europie – Danii i Holandii.

- Związek Unia Europejska jest największym eksporterem wieprzowiny na świecie. Od stycznia do sierpnia br. całkowity eksport unijny wyniósł ponad 2,5 mln ton (+1% r/r) z czego 35% trafiło do Chin. Wartościowo eksport spadł o -8,2% w stosunku do tego samego okresu z ubiegłego roku - skomentował Aleksander Dargiewicz z KZP-PTCH.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…