Porozumienie Rolnicze - nowa forma dialogu z rolnikami

05 luty 2019
(0 Głosów)
Autor 
Zaproszenie do udziału w Porozumieniu skierowane zostanie do wszystkich związków i organizacji funkcjonujących w rolnictwie Fot. MRiRW

04.02.19 r. odbyły się rozmowy ministra rolnictwa z reprezentantami organizacji rolniczych, którzy zaproponowali utworzenie platformy, która umożliwiłaby osiągnięcie porozumienia w rozwiązywaniu problemów dotyczących polskiego rolnictwa.

Przedstawiciele polskich rolników w unijnych organizacjach Copa-Cogeca zaproponowali zbudowanie formuły, która w sposób instytucjonalny dałaby możliwości prowadzenia dialogu na temat wszystkich problemów występujących w rolnictwie.

– Proponujemy, aby ta formuła dialogu nazwana była Porozumieniem Rolniczym, bo o dialog  i porozumienie przede wszystkim chodzi – podkreślił minister Ardanowski.

– Polskie rolnictwo funkcjonuje w rozbiciu, pozrywane są relacje pomiędzy poszczególnymi ogniwami łańcucha „od pola do stołu” – stwierdził minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

– Dlatego z satysfakcją przyłączam się do inicjatywy powołania instytucjonalnej platformy porozumienia i dialogu, którą wysunęli przedstawiciele organizacji rolniczych.
Grup i zespoły robocze

 

Minister Ardanowski zwrócił uwagę, że w ramach Porozumienia będą funkcjonowały grupy robocze, zespoły. W prace będą zaangażowani także przedstawiciele nauki.

– Pierwsze posiedzenie Porozumienia Rolniczego odbędzie się 20 lutego br. – poinformował minister.

– Rolnictwo jest jednym z najważniejszych naszych sektorów gospodarczych, który daje blisko 30 mld euro wartości eksportu i dlatego Porozumienie Rolnicze swoim patronatem obejmuje prezydent Andrzej Duda – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Zaproszenie do udziału w Porozumieniu skierowane zostanie do wszystkich związków i organizacji funkcjonujących w rolnictwie.

Ostrzejsze kary za nielegalny ubój zwierząt
Podczas wczorajszego spotkania z ministrem rozmawiano również o przypadku nielegalnego uboju krów w jednym z zakładów na terenie kraju.

– Mówienie o wprowadzaniu na rynek mięsa z chorych, czy wręcz z padłych krów to skandal i nadużycie – stwierdził minister Jan Krzysztof Ardanowski dodając, że – wyniki badań zatrzymanego i wycofanego mięsa nie dają żadnych podstaw do formułowania takich wniosków.

Minister poinformował o przygotowywanych zmianach prawnych.

– Nowe przepisy wyeliminują nawet pokusę nielegalnego działania – zapowiedział minister Ardanowski.

Zostaną zaostrzone kary, łącznie z karami bezwzględnego więzienia, zakaz prowadzenia działalności gospodarczej, zakazu wykonywania zawodu lekarza weterynarii. Zostanie wprowadzony obowiązek 24. godzinnego  monitoringu ubojni oraz monitoring transportu zwierząt. Będą też kontrole wszystkich pośredników.

– Ze względu na fakt, że podobne przypadki jak ten w polskiej ubojni, były również stwierdzone w Niemczech i innych krajach UE, zaproponuję dokonanie przeglądu sytuacji pod katem postępowania ze zwierzętami pourazowymi w całej Unii Europejskiej - poinformował minister Ardanowski.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…