Niższy skup żywca wołowego to skutki afery z nielegalnym ubojem

07 czerwiec 2019
(0 Głosów)
Autor 
Głównymi odbiorcami polskiego bydła pozostają Włochy, Niemcy i Hiszpania

W pierwszym kwartale 2019 r. skup bydła w Polsce osiągnął 105 tys. t. To wynik o blisko 4% słabszy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – podali analitycy z ING Bank Ślaski. Skutki afery z nielegalnym ubojem w Kalinowie są dalej odczuwalne.

W pierwszym kwartale 2019 r. wyeksportowano z Polski 9,2 tys. sztuk bydła. Wynik ten jest o 27% mniej niż w tym samym okresie 2018 roku). Poza granice Unii Europejskiej wywieziono z tego 20%. Eksport wołowiny także odnotował spadek, z 97 do 84 tys. t (-13% r/r). Głównymi odbiorcami pozostają Włochy, Niemcy i Hiszpania.

Import żywego bydła do Polski w analizowanym okresie przekroczył 38 tys. t, tj. był o 23% niższy od ubiegłorocznego. Sztuki pochodziły głównie z Litwy i Słowacji. Do Polski sprowadzono 5,3 tys. t wołowiny, co jest wynikiem o 3% niższym r/r (najwięcej z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Czech).


Skutki afery z nielegalnym ubojem są nadal odczuwalne

- Skup żywca wołowego pozostaje na poziomie nieco niższym niż przed rokiem. Skutki afery z nielegalnym ubojem w Kalinowie są dalej odczuwalne. Jednak średnie ceny pozostają na poziomie zbliżonym lub nieznacznie niższym niż przed rokiem. Od blisko dwóch miesięcy widoczna jest stabilizacja wokół 6,30 zł za kilogram żywca wołowego – podsumowali analitycy ING Bank Ślaski.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…