Mężczyźni pracowali w polu kiedy uderzył piorun. Obaj trafili do szpitala

29 maj 2020
(0 Głosów)
Autor 
Podczas burzy dwaj mężczyźni w wieku 79 i 42 lat przy użyciu ciągnika rolniczego wykonywali akurat prace polowe Fot. ilustracyjna

Nie od dziś wiadomo, że burze stanowią poważne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Przekonali się o tym dwaj rolnicy z gminy Goraj, którzy zostali przewiezieni do szpitala po tym jak w miejsce, w którym wykonywali pracę uderzył piorun.

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w środę po godzinie 15:00 w miejscowości Wólka Abramowska (gm. Goraj). Dwaj mężczyźni w wieku 79 i 42 lat przy użyciu ciągnika rolniczego wykonywali akurat prace polowe, gdy pogoda znacznie się pogorszyła i zaczął padać deszcz. Mężczyźni wyłączyli silnik maszyny, podczas gdy jeden z nich wciąż znajdował się w ciągniku a drugi postanowił schronić się w pobliskim budynku doszło do wyładowania atmosferycznego. Uderzenie pioruna było tak silne, że młodszy mężczyzna przewrócił się od razu na ziemię. Na szczęście ojciec i syn zdołali o własnych siłach dotrzeć do domu i wezwać pogotowie. Załoga karetki pogotowia przetransportowała poszkodowanych do szpitala.

Jak zachować się w trakcie burzy?
Jest kilka podstawowych zasad, o których powinniśmy pamiętać w momencie rozpętania się burzy. Policjanci przypominają co robić w takim momencie jeżeli znajdujemy się akurat w terenie, samochodzie lub domu.

Będąc w terenie wejdźmy jak najszybciej do najbliższego budynku i tam przeczekajmy burzę. Jeśli nie ma takiej możliwości nie zatrzymujmy się i nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami energetycznymi, niestabilnymi konstrukcjami np. wiaty. Unikajmy otwartej przestrzeni, odsuńmy się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykajmy. Jeśli burza „złapie” nas np. w trakcie pływania natychmiast wyjdźmy z wody. Unikajmy również używania telefonu komórkowego.

Prowadząc samochód powinniśmy pamiętać, że nie wolno zatrzymywać się pod drzewami. Często bowiem dochodzi do przygniecenia samochodu przez powalone wiatrem konary i drzewa. Jeśli zaskoczy nas burza, a nie możemy schronić się w budynku, pozostańmy w samochodzie.

Przebywając akurat w domu sprawdźmy zamknięcie drzwi i okien oraz zabezpieczmy je skutecznie przed otwarciem. Wyłączmy urządzenia elektryczne i gazowe. Usuńmy z balkonów i tarasów wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stworzyć dodatkowe zagrożenie.

 

 

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: policja.pl

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…