Policjanci ostrzegają: za zanieczyszczanie dróg grożą wysokie kary

26 październik 2017
(0 Głosów)
Autor 
Fot. Pixabay.com

Policjanci z powiatu jędrzejowskiego otrzymują coraz więcej zgłoszeń od mieszkańców o zalegającym błocie na jezdni, pozostawianym przez rolników w rejonach prac polowych i budowlanych.

Jesień jest porą roku charakteryzującą się występowaniem licznych utrudnień na drogach. Głównie związane są one ze wcześnie zapadającym zmrokiem oraz częstymi opadami atmosferycznymi. Warunki te nie ułatwiają bezpiecznej jazdy. Bywają jednak sytuacje gdzie sami uczestnicy ruchu świadomie lub nie zważając na zagrożenie, zanieczyszczają ciągi komunikacyjne warstwą ziemi oraz innymi pozostałościami po pracach rolnych i budowlanych.

Zanieczyszczenie nawierzchni jezdni jest zagrożeniem dla jadących pojazdami. Pozostawiony przez maszyny rolnicze piasek, ziemia oraz inne materiały sypkie pod wpływem wilgoci zmieniają się w błoto, które zmniejsza przyczepność kół pojazdu do nawierzchni.

Każdy kierowca, którego pojazd wjeżdżając na drogę publiczną naniesie zabrudzenie na jezdnię niezależnie czy jest to pozostałość ładunku czy ziemi pochodzącej z placu budowy lub pola, jest zobowiązany do uprzątnięcia zabrudzenia zalegającego na jezdni.

 

Brak stosowania się do tego obowiązku jest wykroczeniem. Sprawca takiego zachowania może być ukarany grzywną do 1500 zł zgodnie z art. 91 Kodeksu Wykroczeń.

 

Kierujący powinien także pamiętać, iż zawsze przed wyjazdem na drogę powinien upewnić się czy pojazd nie ma zabrudzonych świateł.

 

Policjanci jędrzejowscy apelują o odpowiedzialność aby nie stwarzać dodatkowego zagrożenia drogowego.

 

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…