Niemiecki system odstrzału dzików wzorem dla polskich myśliwych?

22 sierpień 2018
(0 Głosów)
Autor 
Przykładem nowych rozwiązań wzorowanych na niemieckich byłoby umożliwienie przeprowadzania spontanicznych polowań na dziki podczas żniw

Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej rozważa wprowadzenie niemieckich rozwiązań myśliwskich, które mogłyby pomów w redukcji populacji dzików w Polsce.

- Myśliwska etyka zakłada nadrzędność zachowania odpowiedniej liczebności populacji zwierząt nad odstrzałem. Jest dużo racji w tym stwierdzeniu, ale w przypadku wirusa ASF u dzików jesteśmy w sytuacji wyjątkowej i należy podjąć wyjątkowe działania. Mamy do czynienia z wirusem, który nie działa tak szybko, aby poprzez kolejne zarażenia populacja dzików redukowała się samoczynnie do poziomu umożliwiającego wyciszenie wirusa w środowisku. Skoro nie ma innej możliwości pozbycia się wirusa ASF z populacji dzików jak tylko poprzez jej rozgęszczenie, to utrzymywanie populacji na obecnym poziomie nie jest racjonalne. Skuteczne polowanie na dziki w celu ograniczenia ich populacji nie jest rzeczą prostą. Oprócz wiedzy i zaangażowania myśliwych dużą rolę odgrywają obowiązujące przepisy. W przypadku polowań na dziki racjonalne byłoby wprowadzenie dodatkowych ułatwień lub czasowe zawieszenie niektórych obowiązujących przepisów, co pozwoliłoby na skuteczną walkę z wirusem ASF - podaje KZP-PTCH.

Przykładem nowych rozwiązań wzorowanych na niemieckich byłoby umożliwienie przeprowadzania spontanicznych polowań na dziki podczas żniw przy pracujących maszynach rolniczych. W dalszych propozycjach czytamy, że konsekwencją wprowadzenia polowań na dziki w czasie żniw powinno być zniesienie obowiązku zgłaszania polowań zbiorowych do władz lokalnych na 14 dni przed ich terminem. Prace polowe zależą od warunków pogodowych, a obowiązek zgłaszania polowań z dużym wyprzedzeniem stanowi barierę synchronizacji polowań z prowadzonymi pracami polowymi. 

Związek podaje, że w Niemczech polowania prowadzone są z pojazdów mechanicznych lub zaczepionych do niech przyczep.

- Co stoi na przeszkodzie, aby podobne rozwiązania wprowadzić w naszym kraju? Ponadto, aby polowania zbiorowe podczas żniw były skuteczne, należałoby dopuścić używanie celowników optycznych o krotności większej niż 3 - proponuje Aleksander Dargiewicz z KZP-PTCH. 

Związek uznał także obowiązek przechowywania tusz dzików w chłodniach w strefach ASF za mało racjonalny. Zdaniem związkowców tusze po pobraniu próbek do badań w kierunku ASF powinny być niezwłocznie utylizowane.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…