Od kogo zależy możliwość poruszania się ciągników po drogach publicznych?

15 luty 2019
(0 Głosów)
Autor 
Zarządca dróg jest m.in. wójt, burmistrz lub prezydent miasta

Samorząd rolniczy zwrócił się o wyłączenie pojazdów rolniczych przewożących płody rolne, w czasie ich zbioru, spod zakazu poruszania się pojazdów o określonym tonażu po drogach publicznych.

W odpowiedzi, resort rolnictwa wskazał, że zgodnie z art. 19 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 2068) organ administracji rządowej lub jednostki samorządu terytorialnego, do którego właściwości należą sprawy z zakresu planowania, budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i ochrony dróg, jest zarządcą drogi.

Zarządcą dla dróg krajowych jest Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad. W przypadku dróg wojewódzkich jest to zarząd województwa, i odpowiednio dla powiatowych zarząd powiatu. Zarządcą dróg gminnych jest wójt (burmistrz, prezydent miasta).

 

Obowiązki zarządców dróg
Wymienione organy odpowiedzialne są m.in. za: opracowywanie projektów planów finansowania budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i ochrony dróg oraz drogowych obiektów inżynierskich; utrzymanie nawierzchni drogi, chodników, drogowych obiektów inżynierskich, urządzeń zabezpieczających ruch i innych urządzeń związanych z drogą; realizację zadań w zakresie inżynierii ruchu; przeciwdziałanie niszczeniu dróg przez ich użytkowników, które podlegają ich zarządowi.

Należy pamiętać, że każda kategoria dróg publicznych ma określone wartości graniczne parametrów, dlatego ewentualne wyłączenie pojazdów rolniczych spod zakazu poruszania się pojazdów o określonym tonażu, powinno podlegać indywidualnej ocenie zarządcy drogi.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…