Nowoczesne, rolnicze ładowarki teleskopowe - oferta różnych producentów

08 październik 2019
(0 Głosów)
Autor 
Podstawową zaletą ładowarek teleskopowych jakie znajdują zastosowanie w rolnictwie jest ich dopasowanie pod względem gabarytowym Fot. Manitou

Samobieżne ładowarki teleskopowe to wielofunkcyjne maszyny, które zdobywają coraz większą popularność w gospodarstwach rolnych. Są wykorzystywane do prac rozładunkowo-przeładunkowych i transportu na niewielkie odległości, zarówno wewnątrz gospodarstwa jak i na polu.

Wyposażone w różnorodny osprzęt (m.in. widły, łyżki, chwytaki, świdry, ostrza do nabijania balotów) ładowarki mogą pracować praktycznie cały rok. Część modeli tych maszyn wyposażona w TUZ i WOM jest alternatywą dla konwencjonalnych ciągników rolniczych. Dostępne na rynku ładowarki teleskopowe to nowoczesne maszyny wyposażone w innowacyjne rozwiązania techniczne.

Oferta jest tak szeroka, że dobranie właściwej maszyny dla danego gospodarstwa nie powinno być problemem. O wybranej ofercie ładowarek teleskopowych najbardziej znanych w branży rolnej producentów, piszemy poniżej.

Ładowarki marki Claas

Propozycją niemieckiej firmy Claas są ładowarki serii Scorpion. Maszyny zostały opracowane we współpracy z firmą Liebherr. Gama produktowa niemieckich ładowarek obejmuje siedem modeli wyposażonych w ramiona robocze osiągające wysokości podnoszenia od 6,15 do 9,7 m i udźwigi od 3,0 do 5,5 t.

W Scorpionach zamontowano 4-cylindrowe silniki marki Deutz z elektronicznym układem wtrysku common rail. Motory wyposażono w system Dynamic Power, który dopasowuje obroty silnika do położenia joysticka sterującego wysięgnikiem. Rozwiązanie to ma wpływ na wydajność załadunku. Inny układ (Smart Roading) dopasowuje automatycznie obroty silnika do prędkości jazdy i obciążenia przekładni. Elektroniczne sterowanie silnikiem umożliwia programowanie prędkości jazdy, co ma istotne znaczenie podczas pracy w oborach i ciasnych pomieszczeniach. Pracę silnika wspomaga system Dynamic Cooling sterujący pracą wentylatora oraz wentylatora rewersyjnego, który jest uruchamiany automatycznie.

Potencjalny nabywca Scorpiona ma do wyboru jeden z trzech rodzajów napędu sterowanego elektronicznie.

Pierwszym wariantem jest inteligentny VariPower, czyli przekładnia w pełni automatyczna, bezstopniowa, rozpędzająca maszyny do prędkości 30 lub 40 km/h. W napędzie VariPower Plus zastosowano drugi silnik nastawny z kątem wychylenia 32° zapewniający wyższą moc we wszystkich zakresach roboczych.

Dostępnym rozwiązaniem jest także klasyczny hydrostat. Maszyny Scorpion wyróżnia system wspomagania kierowcy Smart Loading, który służy do dokładnego sterowania hydrauliką roboczą i zabezpieczeniem przed przeciążeniem. Rozwiązanie umożliwia automatykę ustawienia kąta osprzętu, która jest wywoływana naciśnięciem przycisku na joysticku. Jednocześnie następuje automatyczna redukcja wydatku hydrauliki, dzięki czemu użytkownik może skoncentrować się na układaniu ładunku.

Dodatkowym atutem ładowarek Claas jest w pełni automatyczny hamulec postojowy, kontrolowane sterowanie psim chodem, jako opcjonalny czwarty system kierowniczy.

 

Ładowarki Manitou

Do prac w gospodarstwie rolnym firma Manitou proponuje ładowarki oznaczone symbolem MLT (maszyny teleskopowe) i MLA (ładowarki przegubowe). W tym zakresie, francuski producent dysponuje bardzo szeroką ofertą.

Czytaj również>> MLA - nowy model ładowarek od Manitou do zobaczenia na AGRO SHOW 2019

Jedną z propozycji są maszyny serii NewAg (rodzina ładowarek MLT). Gama tych maszyn obejmuje modele, które unoszą ładunek na wysokość od 6 do 9 m. Poszczególne modele różnią się mocą silnika, zastosowaną przekładnią oraz hydrauliką. Są dostępne w trzech wersjach wyposażenia: Claasic, Premium i najbogatszej Elite. W maszynach NewAg zastosowano napęd hydrokinetyczny lub ­hydrostatyczny.

Zależnie od modelu dostępna jest mechaniczna przekładnia Powershuttle z czteroma biegami do jazdy w obie strony, załączonymi dźwignią z przyciskiem sprzęgła, skrzynia Powershift Plus z ręczną lub automatyczną zmianą biegów (6 biegów do jazdy przodem i 3 wsteczne), napęd hydrostatyczny M-Varioshift z dwoma biegami (prędkość na pierwszym biegu wynosi 0–18 km/h, a na drugim 0–40 km/h) oraz bezstopniowy napęd M-Vario Plus, w którym prędkość jazdy i obroty silnika są ze sobą powiązane.

Producent montuje różne rodzaje pomp hydraulicznych, które limitują wydatek oleju, szybkość reakcji ramienia oraz rodzaj osprzętu. Dostępne są pompy zębate oraz wielotłoczkowe o zmiennym wydatku, który osiąga maksymalną wartość wynoszącą 150 l/min.

W gamie ładowarek NewAg producent umieścił joystick umożliwiający sterowanie wysięgnikiem, przekładnią oraz kierunkiem jazdy na podłokietniku zintegrowanym z fotelem operatora. Rozwiązanie to ułatwia sterowanie wysięgnikiem podczas jazdy po nierównym terenie.

manitou

 

Maszyny NewAg wyposażono w system amortyzacji wysięgnika Active CRC. W kabinie ładowarek w wersji Premium i Elite producent zamontował wyświetlacz cyfrowy, który można podłączyć do kamer zewnętrznych. Maszyny serii NewAg mają homologację ciągnikową. Dopuszczalna masa ładowarki z przyczepą wynosi 28 t.

W ładowarkach Manitou z rodziny MLT jest dostępny system Eco Stop, który automatycznie wyłącza silnik pracujący na biegu jałowym, kiedy nie ma w kabinie kierowcy w zaprogramowanym czasie od 1 do 30 minut. Zapobiegająca nadmiernemu zużyciu paliwa i silnika pojazdu funkcja Eco Stop została nagrodzona brązowym medalem SIMA Innovation Awards.

– Podstawową zaletą ładowarek teleskopowych jakie znajdują zastosowanie w rolnictwie jest ich dopasowanie pod względem gabarytowym, co umożliwia efektywną pracę tych maszyn w pomieszczeniach gospodarskich. Ładowarki teleskopowe wyróżnia duży udźwig oraz wysokość unoszenia ładunku przy stosunkowo małych rozmiarach. Teleskopy to maszyny wysokomanewrowe, ekonomiczne oraz ekologiczne. Ważnym atrybutem tych maszyn jest optymalna masa zapewniająca stosunkowo duży udźwig oraz nieduże zużycie paliwa – mówi Wojciech Mańkiewicz – menedżer sprzedaży dot. rynku rolniczego w firmie ­Manitou.

 

Ładowarki Faresin

faresinWłoska firma Faresin jest znanym producentem ładowarek teleskopowych, który w Polsce reprezentowany jest przez spółkę Korbanek. Oferta wytwórcy z półwyspu Apenińskiego obejmuje pięć serii tych maszyn. Gama produktowa obejmuje 16 modeli, dostępnych w czterech wersjach wyposażenia.

Najmniejszą maszyną jest ładowarka 6.26 o udźwigu 2600 kg i wysokości podnoszenia 6 metrów, napędzana 75-konnym silnikiem Yanmar. Znajduje ona zastosowanie w gospodarstwach z niskimi budynkami. Układ hydrauliczny maszyny napędza pompa zębata o wydatku 80 l/min. Maszyna porusza się w trzech trybach pracy, w tym opcji „psi chód”. Na podwoziu modelu 6.26, włoski producent wyprodukował pierwszą ładowarkę elektryczną Full Electric 6.26. Elektryczny silnik zasilają baterie litowe, które wystarczają na sześć godzin normalnej pracy. Ponowne ładowanie baterii trwa cztery godziny.

Do najbardziej uniwersalnej grupy ładowarek Faresin należy seria Middle zawierająca sześć modeli o maksymalnym udźwigu 3000 – 5000 kg i wysokości unoszenia 7,1 – 10 metrów.

Maszyny tej serii podobnie jak modele z grupy Compact (maszyny o kompaktowych wymiarach umożliwiających pracę w budynkach inwentarskich mniejszych gospodarstw) i Heavy Duty (ładowarki przeznaczone do najcięższych prac przeładunkowych) są dostępne także z bezstopniowym napędem VPS (Variable Power System). W tej wersji napędu, producent montuje pompę LS (Load Sensing) o maksymalnym wydatku 152 l/min.

Dopełnieniem układu Load Sensing jest zawór EcoFast, który wykorzystując ciężar opuszczanego ramienia umożliwia redukcję zużycia paliwa. W wersji z układem LS dostępny jest system BSC (Boom Speed Control), regulujący prędkość ruchu wysięgnika za pomocą potencjometru.

Opcjonalnie, niektóre modele ładowarek Faresin mogą być wyposażone w tylny TUZ oraz WOM (540 i 1000 obr./min.).

 

Ładowarki Merlo

Propozycja firmy Merlo dla sektora rolniczego obejmuje aż pięć modeli ładowarek.

Do najmniejszych maszyn należy kompaktowa ładowarka P27.6 dostępna także w wersji Plus i Top. Poszczególne wersje różni moc silnika. Maszyny posiadają kompaktowe wymiary umożliwiające pracę w budynkach inwentarskich o wąskich wejściach i korytarzach. Pomimo niedużych wymiarów, maszyny cechują dobre osiągi pracy, jak np. udźwig wynoszący 1800 kg przy maksymalnej wysokości unoszenia i 1000 kg przy maksymalnym wysunięciu wysięgnika. Całkowita wysokość unoszenia ładunku to 5,9 m, zaś przy maksymalnym obciążeniu 4,6 m. W ładowarkach P27.6 zastosowano jednozakresową, bezstopniową przekładnię hydrostatyczną, która w wersji Plus i Top umożliwia osiągnięcie prędkości 40 km/h. W modelu wyposażonym w silnik o mocy 50 KM maksymalna prędkość jazdy wynosi 25 km/h. Producent oferuje bogatą gamę osprzętu, w tym łyżki, widły do obornika i chwytak bel. Osprzęt można szybko wymieniać za pomocą hydraulicznego systemu blokady Tac-Loc, który znajduje się na wyposażeniu standardowym maszyn. Ładowarką można manewrować w trzech trybach jazdy umożliwiających tylko skręt kół przednich, skręt wszystkich kół oraz tzw. „psi chód”. Dzięki odpowiedniej homologacji ładowarki P27.6 można zarejestrować jako ciągnik rolniczy.

 

merlo

 

Do średniego segmentu ładowarek należą maszyny serii Turbofarmer TF oraz Multifarmer MF. Pierwsze z nich mają udźwig od 3000 do 5000 kg oraz wysokoścć podnoszenia od 6,6 do 10 metrów. Wszystkie wyposażono w hak holowniczy i hydrauliczny lub pneumatyczny układ hamulcowy przyczepy. Po odpowiedniej homologacji można je rejestrować jako ciągniki rolnicze.

Seria Turbofarmer II dostępna jest w wielu wersjach, którą można opcjonalnie wyposażyć w tylny podnośnik hydrauliczny, szybkozłącza hydrauliczne oraz mechaniczny WOM (540 i 1000 obr./min.) ze sterowaniem elektronicznym. System Load Sensings samoczynnie regulujący chwilowe parametry pracy układu hydraulicznego w zależności od zapotrzebowania odbiorników lub zadanych warunków pracy.

Alternatywą dla ciągnika rolniczego są dwa modele ładowarek teleskopowych Multifarmer MF 40.7 i 40.9 CS z udźwigiem 4 ton i wysokością podnoszenia odpowiednio 6,8 oraz 8,8 m. Maszyny standardowo wyposażono w tylny TUZ z udźwigiem 7 ton oraz WOM z dwoma prędkościami pracy (540 i 1000 obr./min.). Maszyny dysponują podobnymi rozwiązaniami jak seria Turbofarmer. Do wyposażenia ładowarek należy układ poziomowania ramy, umożliwiający pracę na pochyłym terenie oraz pneumatyczna amortyzacja kabiny.

 

Ładowarki New Holland

Znany z produkcji ciągników i kombajnów zbożowych włosko-amerykański koncern New Holland, jest także wytwórcą ładowarek teleskopowych. Od 15 lat gama produktowa koncernu obejmowała modele serii LM. W 2019 r. New Holland wprowadził na rynek nową serię TH, która obejmuje sześć modeli w czterech wersjach wyposażenia, (S, Classic, Plus i Elite).

new Holland 1

 

W stosunku do poprzednich maszyn z serii LM, konstrukcja nowych ładowarek została wzmocniona m.in. o mocniejsze siłowniki wysięgnika. Maszyny wyposażono w trzy rodzaje wysięgników: 6,1 m, 7 m i 9,1 m o udźwigu od 3200 do 4200 kg. Ładowarki TH malowane na żółto, nawiązują do kolorystyki maszyn żniwnych marki New ­Holland.

Ładowarki w wersji Classic z wysięgnikami o zasięgu 6, 7 oraz 9 m, to propozycja dla małych i średnich gospodarstw hodujących bydło.

W gospodarstwach mieszanych i większych, utrzymujących bydło, sprawdzi się wersja Plus, którą wyróżnia wyższy komfort, w tym amortyzowany fotel, wysuwana kolumna kierownicy oraz system ogrzewania i klimatyzowania kabiny.

Wersja Elite jest propozycją dla wielkoobszarowych gospodarstw hodowlanych, firm świadczących usługi oraz producentów biomasy.

Maszyny TH wyposażono w silniki FPT o mocy 133 KM (wersja S, Classic i Plus) lub 145 KM (Ellite). Układ napędowy stanowi przekładnia napędowa z elektronicznym układem modulacji, umożliwiająca płynną zmianę biegów oraz kierunku jazdy. W wersji S oraz Classic została zastosowana przekładnia 4x3 zaś w modelach Plus i Elite przekładnia 6x3 z dwoma trybami zmiany kierunku jazdy. Maszyny wersji Elite dodatkowo wyposażono w tryb automatyki zmiany biegów i kierunku jazdy.

Ładowarki New Holland nowej serii TH wyróżnia duży rozstaw osi z zachowaniem bardzo dobrej zwrotności. Cecha ta zapewnia stabilność w terenie, lepszy rozkład masy, a zarazem wyższy udźwig wysięgnika. Dla najbardziej wymagających klientów, New Holland proponuje maszyny w wersji Elite, które wyróżnia wysoki komfort dzięki takim rozwiązaniom jak np. pneumatycznie amortyzowany fotel z podgrzewaniem, zaawansowany joystick zintegrowany z podłokietnikiem, amortyzacja wysięgnika, automatycznie sterowany system dwukierunkowych wentylatorów chłodzących. Rozwiązania te w tej wersji maszyn są dostępne w standardzie. Elite to najszybsze i najmocniejsze maszyny w gamie ładowarek – mówi Paweł Kwieciński, specjalista ds. produktu New Holland

 

dr inż. Jacek Skudlarski

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…