Rolnicy otrzymają mniejszy zwrot podatku akcyzowego z powodu opłaty paliwowej?

27 styczeń 2020
(0 Głosów)
Autor 
Stawkę zwrotu podatku akcyzowego ustalono w wysokości 1,00 zł na 1 litr oleju.

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do ministerstwa rolnictwa z wnioskiem o zwiększenie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego. Rolnicy alarmują, że wzrost opłaty paliwowej oznacza równocześnie wzrost cen paliw. W praktyce oznacza to, że rolnik w 2020 r. otrzyma realnie niższy zwrot akcyzy.

W 2020 roku wzrasta opłata paliwowa, m.in. dla olejów napędowych o kodzie  CN  27101943  lub  CN  27102011, dla których rolnikom przysługuje zwrot podatku akcyzowego - zgodnie z ustawą o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Stawkę zwrotu podatku akcyzowego ustalono w wysokości 1,00 zł na 1 litr oleju.

- Jak wynika z zestawienia przygotowanego przez jeden z portali branżowych, opłata paliwowa stanowi obecnie 2,6 %  detalicznej ceny benzyny i 5,8 % ceny oleju napędowego.  Z punktu widzenia rolników wzrost opłaty paliwowej oznacza podwyżki na stacjach benzynowych. W praktyce oznacza to, że rolnik w 2020 r. otrzyma realnie niższy zwrot akcyzy. - czytamy w komunikacji Zarządu KRIR.

Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra z wnioskiem o nowelizację obowiązującego  rozporządzenia i zwiększenie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w paliwie rolniczym - odpowiednio względem wzrostu opłaty paliwowej.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…