Dealerzy maszyn rolniczych spodziewają się spadku obrotów. Skutki pandemi są odczuwalne

08 lipiec 2020
(0 Głosów)
Autor 
Perspektywy na nadchodzące miesiące są pesymistyczne w odniesieniu do rozwoju portfela zamówień i obrotów firm dealerskich

Badania dotyczące wpływu pandemii na europejskich dealerów wskazują, że 80% z nich już odczuwa wpływ COVID-19, a 70% spodziewa się znacznego spadku obrotów i portfeli zamówień.

Wyniki badania przeprowadzonego przez CLIMMAR dot. wpływu pandemii na europejskich dealerów nie są optymistyczne. Okazało się, że 80% uczestników badania odczuwa negatywne skutki zaistniałej sytuacji. Dotyczy to w szczególności sprzedaży nowych maszyn. Pozytywne nie są także przewidywania dotyczące przyszłość. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy, 70% uczestników badania przewiduje znaczny spadek obrotów i spadek zamówień.

W ankiecie wzięło udział 660 dealerów z 14 różnych krajów. Daje to dobrą wskazówkę o skutkach i wpływie kryzysu COVID-19 na ich firmy. Badanie pokazuje, że skutki kryzysu COVID-19 są silnie odczuwalne przez firmy handlowe i dystrybutorów w europejskim sektorze maszyn i urządzeń rolniczych.

Obawy w szczególności dotyczą stagnacji sprzedaży nowych maszyn. Obecna sytuacja znacząco wpłynęła również na sprzedaż używanych maszyn, ale w mniejszym stopniu niż na sprzedaż nowych.

 

Naprawa i serwis maszyn
Mniej odczuwalny jest wpływ kryzysu na obroty warsztatów naprawczych. W tej dziedzinie firmy dealerskie wciąż mają dość dużo pracy. Wynika to częściowo z faktu, że klienci, zwłaszcza w sektorze rolnym, po prostu musieli wykonywać prace wiosenne, a maszyny były do tego w pełni wykorzystywane. Naprawa i serwis tych maszyn były zatem wykonywane konsekwentnie, co zapewniło, że praca w warsztatach firm handlowych ogólnie pozostaje na akceptowalnym poziomie.

 

Pomoc finansowa jest niezbędna
Badanie wykazało, że około 45% firm dealerskich oczekuje pomocy (finansowej), aby przetrwać kryzys. W przeciwieństwie do tego 13% firm wyraźnie wskazuje, że nie potrzebuje środków pomocy i może sobie bez nich poradzić. Dalsze pytanie dotyczące tego, jakie środki pomocy są potrzebne, jasno pokazuje, że firmy chcą głównie akceptowalnych warunków kredytu w bankach, ale także korzystnych warunków finansowania zapasów od producentów i dostawców maszyn.

Perspektywy na nadchodzące miesiące są pesymistyczne w odniesieniu do rozwoju portfela zamówień i obrotów firm dealerskich. Ponad 70% z nich wskazuje, że oczekuje znacznego spadku, z czego 16% firm spodziewa się nawet spadku o ponad 25%.

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: PIGMiUR

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…