Jeszcze w tym roku do sklepów w USA trafią jabłka GMO

21 październik 2017
(0 Głosów)
Autor 
Fot. Pixabay.com

Na półkach amerykańskich sklepów jeszcze w tym roku pojawią się modyfikowane genetycznie jabłka, które nie brązowieją po przekrojeniu.

Owoce trafią do sprzedaży w 400 amerykańskich sklepach jako „Golden Apples” - zapakowane, „świeże” plasterki jabłek. Zmodyfikowane jabłka o nazwie „arctic apples” zostały opracowane przez firmę Okanagan Specialty Fruits, która została kupiona w 2015 roku za 41 milionów dolarów przez Maryland biotech Intrexon. Firma wypuściła na rynek także zmodyfikowane genetycznie łososie, sklonowane bydło i komary.

Nieskazitelnie białe

Modyfikacja kodu genetycznego jabłek w celu uzyskania mniejszych ilości oksydazy polifenolowej – enzymu spowalniającego brązowienie miąższu, możliwa jest dzięki metodzie wyciszania genów. Modyfikacja sprawiła to, że plasterki jabłek są nieskazitelnie białe przez okres aż trzech tygodni.

Organizacje sprzeciwiające się stosowaniu GMO protestowały przeciwko wprowadzenia zmodyfikowanych jabłek. Spotkało się to z komentarzami autorytetów z dziedziny ekonomii i rolnictwa, którzy twierdzą, że jabłka rzekomo nie stwarzają zagrożenia dla zdrowia.

Póki co drzewami obsadzono ponad 100 hektarów, które mają obrodzić w zmodyfikowane genetycznie jabłka. W planach jest zwiększenie obszaru, by w 2019 roku osiągnąć ponad 560 hektarów. Dla porównania, areał zwykłych jabłoni w USA wynosi około 130 tysięcy hektarów.

Źródło: zmianynaziemi.pl

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…