Redakcja

Redakcja

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Podczas Międzynarodowych Dni Rzepaku w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zwrócił uwagę  na szerokie zastosowanie nasion rzepaku oraz znaczenie samej produkcji rzepaku dla Polski.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie otrzymał od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ponad 1,7 mln zł na ochronę upraw i zwierząt hodowlanych przed negatywnymi skutkami działań wilków i bobrów. Oba te gatunki potrafią być szkodliwe dla rolników i znajdują się pod prawną ochroną.

Komisja Europejska, która wprowadziła zakaz nieuczciwych praktyk handlowych oraz zacieśniła współpracę między producentami, przedstawiła trzeci już element, który ma sprawić, że łańcuch dostaw żywności będzie sprawiedliwszy – dzięki bardziej przejrzystemu przekazywaniu danych o cenach na wszystkich etapach.

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach stwierdził występowanie suszy  w województwach: lubuskim zachodniopomorskim pomorskim i wielkopolskim. Największe zagrożenie suszą IUNG odnotował w uprawach zbóż jarych, ale też zbóż ozimych i truskawkach. W innych regionach kraju problemem jest nadmiar wody. Szkody spowodowały też wiosenne przymrozki i duże wahania temperatur. Zaistniałe problemy mogą odbić się na cenach produktów rolno-spożywczych.

Nadwyżka w chowie brojlerów oraz niejasna sytuacja z grypą ptaków przyczyniła się do wewnętrznych kłopotów na rynku rosyjskim. Zdaniem Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz powinna to być przestroga dla Polski.

Minister rolnictwa spotkał się w środę z rolnikami z Glinic w województwie mazowieckim. W imieniu premiera Mateusza Morawieckiego zapowiedział natychmiastową pomoc po ostatnich ulewnych deszczach i huraganach, które przeszły w ostatnich dniach nad krajem.

Na przełomie maja i czerwca ruszą kolejne nabory wniosków o przyznanie pomocy dla rolników z budżetu PROW 2014-2020. Rolnicy będą mogli ubiegać się o premie dla młodych rolników, wsparcie na restrukturyzację małych gospodarstw oraz na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych.

Zbliża się newralgiczny moment w rozwoju zbóż – faza liścia flagowego i początek kłoszenia. Jest to odpowiedni moment, aby maksymalnie zredukować straty spowodowane niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Strona 1 z 249

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…