Plantatorzy superowoców zwiększyli zyski w okresie pandemii. Truskawka została ulubienicą Polaków

30 grudzień 2020
(0 Głosów)
Autor 
Truskawka zdobyła tytuł ulubionego owocu Polaków

Pandemia wygenerowała dodatkowy popyt na owoce jagodowe. Produkcja wzrosła o 10%, wzrosła również sprzedaż soków NFC i mrożonek. Plantatorzy pokazali, że potrafią odnaleźć się w każdych warunkach.

Miarą sukcesu kampanii „Czas na polskie superowoce” jest rosnąca skala współpracy plantatorów i przetwórców. Mimo ograniczeń, w działania promocyjne zaangażowało się więcej osób niż w latach ubiegłych. Powstało ponad 50 materiałów filmowych i 1250 publikacji prasowych promujących konsumpcję.

Patrząc na poszczególne gatunku: truskawka zdobyła tytuł ulubionego owocu Polaków, a borówka najlepszego w opinii polskich dietetyków. Czerwiec zdominowała jagoda kamczacka, a sierpień aronia. Agrest, porzeczka i minikiwi zaznaczyły swoją atrakcyjność kulinarną, a bardziej nieszablonowo promowała się malina – akcją realistycznego rysowania owocu i prezentacją odmiany w kolorze żółtym. W roku 2020 po raz pierwszy promocją objęto przetwory.

 

„Superowoce dla Bohaterów”
Piękną wizytówką jagodowej społeczności stała się akcja wsparcia personelu szpitali. Zebrano 4500 sztuk przetworów o wadze 2400 kg. Połowa była dystrybuowana przez Wolontariat Studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego do wielu mazowieckich szpitali. Druga połowa trafiła do personelu medycznego i sanitarnego oddziałów zajmujących się pacjentami COVID-19 w Bergamo i w Turynie.

 

Ulubione owoce Polaków
Sezon na polskie superowoce otworzyły truskawki. Ich status pokazały tegoroczne wyniki „Narodowych badań konsumpcji warzyw i owoców” realizowanych przez firmę badawczą Kantar. Truskawki to dziś ulubiony owoc Polaków, najbardziej wyczekiwany owoc sezonowy i najbardziej zyskujący na popularności.

Z badań wynika, że Polacy nie czekają na żaden inny sezonowy produkt, tak bardzo - jak na truskawki. Na pierwszym miejscu wymieniło je dwie trzecie badanych (65 proc.). Ich jedzenie to wielka przyjemność i zastrzyk zdrowia dla całego organizmu.

Prezentacje walorów owoców były okazją do pokazywania tradycji i transformacji branży. Mity związane z uprawą w tunelach media obalały w Gospodarstwie Rolnym Maruszewski i na farmie OVOC w Wielkopolsce. Wspólnie stworzyli wspaniałą promocję kompetencji plantatorów i jakości polskich truskawek i malin uprawianych w tunelach.

 

Zaproszenia na plantacje
Miesiąc czerwiec należał do jagody kamczackiej. 26 plantacji w całej Polsce otworzyło swoje podwoje w terminach jakie wyznacza wegetacja. Pierwsze 13-14 czerwca, a kolejne 20-21. Plantatorzy opracowali produkt. Zapewnili możliwość wejścia i zobaczenia jak wygląda plantacja, kupienia owoców i przetworów oraz zebrania owoców samemu.

- Zaoferowaliśmy czas na świeżym powietrzu i możliwość pokazania dzieciom jak uprawiane są owoce jagodowe. Dla wielu była to pierwsza w życiu wizyta na plantacji i możliwość spróbowania jak samodzielnie zbiera się owoce – mówi Andrzej Krupiński, Prezes Stowarzyszenie Plantatorów Jagody Kamczackiej.

 

1 LIPCA – Dzień Owoców i Dzień Polskiej Borówki
1 lipca to od lat symboliczny początek zbiorów borówki. Jak każe tradycja, pierwszej degustacji dokonał najmłodszy członek borówkowej społeczności. W tym roku była to rodzinna uroczystość. Sezon otworzył Mikołaj Wichłacz z Dobrzan, w pow. stargardzkim, w województwie Zachodniopomorskim. Inauguracji sezonu towarzyszyły słowa podziękowania i szacunku dla osób pracujących przy zbiorach i całorocznej pielęgnacji krzewów.

Z okazji święta owoców i rozpoczęcia sezonu zbiorów borówki odbyła się konferencja prasowa Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

Zobacz również >> Rekordowe zbiory zbóż w 2020 r.

 

Ulubione owoce polskich dietetyków
Tytuł „Najlepszego owocu świata 2020 według dietetyków” zdobyła borówka. Plebiscyt zorganizowała redakcja Dietetycy.org.pl - największego polskiego portalu dla dietetyków i ludzi interesujących się zdrowym żywieniem. W 6 etapach rywalizowało 48 gatunków. W czołówce plebiscytu były truskawki, maliny, porzeczki, jeżyny, agrest i aronia. Tytuł borówka zdobyła ze względu na bogactwo składników prozdrowotnych działających ochronnie i stymulujących odporność. Uroczystość wręczenia tytułu odbyła się na plantacji Beaty i Kazimierza Wasiak w Jastrzębiej Starej, w powiecie grójeckim.

 

Pierwsze Borówkobrania
Pierwsze borókobrania odbyły się na Mazowszu, w na Plantacji Borówki B&K Wasiak w Jastrzębiej Starej w powiecie grójeckim oraz na Plantacji Agro-Berry Klaudii i Łukasza Kurlapskich w Pustkowej Górze, powiat zgierski, województwo łódzkie. Każdy mógł zobaczyć jak rosną borówki i poczuć, że one są nasze, polskie, lokalne, bliskie sercu plantatorów. Zainteresowanie podobną ofertą wyraziło ponad 2 tys. osób deklarując przyjazd praktycznie z każdej większej aglomeracji. W mijającym roku popyt znacznie przewyższył podaż.

 

Szkolenie przetwórców
Rok 2020 przyniósł wiele okazji do prezentacji przetwórstwa i najlepszych praktyk jego promocji. Przełomem było zaproszenie do wspólnego projektu elity polskich przetwórców jagodowych.

Projekt realizowało 20 podmiotów. Uczestnicy uczyli się jak sprawić by ktoś chciał kupić ich produkty? Jak zostać zapamiętanym? A przede wszystkim o czym opowiadać, a o czym nie mówić. Szkolenie realizowane było w formie warsztatów – na temat budowania marki, jej komunikacji i samej prezentacji. Poprowadził je Paweł Tkaczyk, ekspert storytellingu i prelegent TEDx.

- Zmniejszyliśmy plantację do takich ilości, którą byliśmy w stanie przerobić. Polecamy taki sposób myślenia, bo problem, z którym borykaliśmy się przez lata nadal istnieje. Ludzie coraz częściej wybierają produkty zdrowe, naturalne, lokalne i regionalne. Przekonują się do jakości. Jako plantatorzy dbamy, żeby owoce w Polsce się nie marnowały – mówili Elżbieta i Andrzej Łaniak, Z Chaty Łaniaków.

 

Jaki był ten rok?
Owoce jagodowe są pozycjonowane jako superowoce, wyjątkowo korzystne dla zdrowia i urody. Współpracujący ze sobą plantatorzy promują ideę jagodowej sztafety i walory codziennej konsumpcji.

Konsumpcję truskawek i jej przetworów deklarowało już ponad 86% konsumentów, malin 80%, borówek 71%, porzeczki czerwonej i czarnej 54%, jeżyny 21%, aronii 20% i minikiwi 11%. Danych dostarczyły „Narodowe badania konsumpcji warzyw i owoców”, realizowane przez firmę badawczą Kantar.

Pandemia wygenerowała dodatkowy popyt na owoce jagodowe, ich przetwory, mrożonki i soki. Przykładowo konsumpcja borówki poza polskim sezonem zbiorów sięgnęła już 17%. Zimą 2% konsumentów je borówki 4-5 razy w tygodniu, kolejne 6% je 2-3 razy w tygodniu (luty 2020).

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego zbiory owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych szacuje się w 2020 roku na ponad 0,5 mln t, tj. o 10% więcej niż wielkość zbiorów w 2019 r.

Wiosenna susza oraz liczne, utrzymujące się do końca maja, przymrozki były przyczyną obniżenia zbiorów. Mimo strat wielu plantacji, na poziomie nierzadko kilkudziesięciu procent, cała branża sprzedała więcej owoców niż w 2019 roku. Aż strach pomyśleć co będzie kiedy nadejdzie naprawdę doby rok, klasyczny urodzaj. Wielkie plantacje pobiją swoje rekordy, a nowe wejdą w pełnię odowocowania.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…