Jak chronić przed mrozem pierwsze kwiaty wiosenne

04 luty 2018
(0 Głosów)
Autor 
Niezależnie od pokrywy śnieżnej warto zadbać o ochronę wczesnowiosennych kwiatów. Doskonale nadaje się do tego stroisz

Ciepły początek stycznia sprawił, że zaczynają już rosnąć wczesnowiosenne rośliny cebulowe i bulwiaste. Jak ochronić je przed ewentualnymi mrozami – radzi dr hab. Ewa Skutnik z Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW.

Wcześniej niż zwykle zaczynają rosnąć w tym roku wczesnowiosenne rośliny cebulowe i bulwiaste. Zawdzięczamy to wyjątkowo ciepłemu początkowi stycznia. Natomiast na krokusy i narcyzy jest jednak za wcześnie. Jeśli powrócą mrozy – rośliny zmarzną.

Utrzymująca się przez dłuższy czas mroźna aura zwłaszcza, jeśli mróz jest silny – stanowi zagrożenie dla roślin. Najbardziej dokuczliwy potrafi być sam mróz bez opadów śniegu, śniegowa pierzynka ma bowiem właściwości zabezpieczające przed lodowatym wichrem i siarczystym mrozem.

 

Okrywamy rośliny stroiszem

Dr hab. Ewa Skutnik z Katedry Roślin Ozdobnych Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW radzi, co zrobić, by nie dopuścić do wymarznięcia kwiatów, które zbyt wcześnie zaczęły rosnąć, ukazując swoje piękne kwiaty.

Niezależnie od pokrywy śnieżnej warto zadbać o ochronę wczesnowiosennych kwiatów. Doskonale nadaje się do tego stroisz, czyli gałązki drzew i krzewów iglastych, który chroni przed chłodem i zapewnia dopływ powietrza oraz niewielkich ilości światła. Na wierzch można jeszcze położyć agrowłókninę. Należy jednak pamiętać o odkrywaniu roślin, gdy temperatura w ciągu doby utrzymuje się powyżej 5 st. C. W przeciwnym razie rośliny zaparzą się i zaczną gnić – mówi dr hab. Ewa Skutnik.

Jeśli w mroźne dni pozostawimy pojawiające się krokusy, hiacynty, narcyzy oraz inne rośliny cebulowe i bulwiaste bez dodatkowej ochrony, nie będziemy się mogli nimi cieszyć wiosną. Jako stroiszu można wykorzystać np. gałązki ze stroików.

Na skuteczność naszych zabiegów będzie miało wpływ wiele czynników – przede wszystkim wielkość roślin (im większe, tym trudniej zabezpieczyć roślinę), a także liczba mroźnych dni i wartości temperatur. Na pewno jednak warto zajrzeć do ogrodu i sprawdzić, czy wczesnowiosenne kwiaty przypadkiem nie zaczęły rosnąć (kwitnąć).

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…