Grupa Olmix – Grupa PRP: Naturalne połączenie

10 październik 2018
(0 Głosów)
Autor 
Grupa OLMIX znana jest na całym świecie ze swoich rozwiązań na bazie alg, glinek i mikroelementów Fot. Grupa Olmix

To ważne wydarzenie w świecie zrównoważonego rolnictwa i biotechnologii: grupa Olmix, światowy lider naturalnych rozwiązań opartych na algach, wzbogaca się dzięki połączeniu z grupą PRP Technologies, europejskim specjalistą w zakresie biostymulatorów dla rolnictwa zrównoważonego. Dwa francuskie koncerny sformalizowały konsolidację 30 czerwca 2017 r.


Nowy etap wzrostu w służbie zrównoważonemu rolnictwu
Grupa OLMIX znana jest na całym świecie ze swoich rozwiązań na bazie alg, glinek i mikroelementów, pozwalających poprawić stan zdrowia zwierząt oraz roślin i ludzi.
Grupa PRP Technologies podbiła kontynent europejski dzięki naturalnym produktom, które efektywnie stymulują wzrost roślin i użyźnianie gleby.


Wraz z pojawieniem się tych nowych naturalnych technologii, model rolnictwa przechodzi prawdziwą rewolucję: zaczynamy dziś marzyć o świecie, w którym obchodzimy się bez tradycyjnego arsenału chemii, by móc sprostać potrzebom produkcji światowego rolnictwa i coraz większym wymaganiom konsumentów w zakresie jakości i bezpieczeństwa sanitarnego żywności.
W tym kontekście połączenie grupy OLMIX z grupą PRP Technologies ma głęboki sens. Dzięki zaangażowaniu i wiedzy pracowników obu koncernów nastąpi szybki rozwój środków produkcji poprzez kontynuację naszych ambitnych Programów Badań i Rozwoju.

 

GRUPA OLMIX – GRUPA PRP to wspólne korzenie

Grupa OLMIX i grupa PRP TECHNOLOGIES dostarczają rozwiązań dla gleby, roślin i ich systemów korzeniowych. Ich wspólna historia rozpoczęła się na wsi: zarówno grupa OLMIX, jak i grupa PRP TECHNOLOGIES narodziły się w środkowej Bretanii, w tej samej wiosce Bréhan, w departamencie Morbihan.


W 1971 r. Roland Pigeon, lokalny przemysłowiec, spotyka Paula Ménarda, kanadyjskiego specjalistę w zakresie wykorzystania mikroelementów w hodowli. Roland Pigeon tworzy firmę PROCEDES ROLAND PIGEON (PRP), produkującą naturalne rozwiązania dla zdrowia zwierząt. W 1991 r. inżynier Mirko Fatovich przejmuje firmę i inwestuje w badania oraz rozwój. Kieruje on działalność firmy w stronę uprawy roślin i wprowadza sprzedaż bezpośrednią swoich produktów użyźniających glebę i zapewniających naturalną biostymulację roślin. Dzieje się to we Francji i innych krajach europejskich. Firma PRP uczestniczy wówczas w tworzeniu grupy PRP Technologies.


W Bréhan historia grupy OLMIX zaczyna się w 1995 r. Hervé Balusson rezygnuje ze stanowiska zajmowanego w koncernie produkującym nawozy chemiczne, mając przeczucie, że algi mogą stanowić naturalną alternatywę dla produktów fitosanitarnych oraz antybiotyków stosowanych przez rolników i hodowców.
Ma wówczas miejsce pierwsze zbliżenie z firmą PRP, ponieważ grupa OLMIX odkupuje od firmy PRP pierwszą fabrykę w Bréhan, aby móc tam prowadzić swoją działalność.


Od tego czasu grupa OLMIX rozwija się bardzo szybko dzięki produktowi higienicznemu MISTRAL służącemu do osuszania, który powstaje na bazie alg, glinek i olejków eterycznych. Ma on zastosowanie w budynkach inwentarskich. We Francji oraz w Azji (Chinach, Wietnamie itd.), sukces przychodzi natychmiast, także dzięki przejęciu grupy MELSPRING, ważnego gracza na rynku naturalnych rozwiązań dla roślin. Podobnie jak grupa PRP Technologies, grupa OLMIX inwestuje intensywnie w badania i rozwój, tworząc suplementy diety oraz innowacyjne rozwiązania dla zdrowia zwierząt. Pracując nad tymi rozwiązaniami firma uzyskuje kilkanaście światowych patentów, m.in. na produkty OLMIX®, które pozwalają zwalczać katastrofalne skutki działania mykotoksyn.
W 2012 r. historie obu grup splatają się znowu w pracy nad projektem ULVANS, w którym 4 bretońskie małe i średnie przedsiębiorstwa łączą się, tworząc nowy sektor zajmujący się wykorzystaniem alg. Pociągnie to za sobą utworzenie przetwórni alg w Bréhan i rozwój nowych, innowacyjnych produktów. Projekt ten umożliwi ponowne, znaczne przyspieszenie wzrostu obu grup, ponieważ od tego momentu zarówno grupa OLMIX, jak i grupa PRP TECHNOLOGIES będą w stanie wykorzystywać 100% alg dostarczanych do fabryk.


GRUPA OLMIX I GRUPA PRP TECHNOLOGIES to grupa gotowa na wyzwania przyszłości

Od czasu, gdy z sukcesem współpracowały ze sobą po raz pierwszy, obie firmy wciąż rosną w tempie wykładniczym: grupa OLMIX jest dziś obecna w ponad 100 krajach na wszystkich kontynentach, zatrudnia 850 pracowników, a w 2016 r. jej obroty wynosiły 120 mln euro, z czego 80% stanowił eksport. Częścią jednostki produkcyjnej w Bréhan to Biotech Center, w którym opracowywane są nowe rozwiązania poprawiające zdrowie zwierząt, roślin i ludzi. Poza głównym obszarem działalności, zespoły ds. badań i rozwoju angażują się również w ważne działania, jakie stanowi walka przeciw antybiotykoodporności u zwierząt i ludzi. Celem są również badania nad cząstkami pochodzącymi z alg, które są zdolne do walki z niektórymi chorobami ludzi, takimi jak np. nowotwory.

Z kolei grupa PRP Technologies, która posiada główną siedzibę w paryskim biurowcu Montparnasse i zachowała także fabrykę w Bréhan, jest obecna w 10 krajach europejskich (we Francji, Polsce, Szwajcarii, Belgii, Holandii, Czechach, Niemczech, Słowenii, Chorwacji). Rozpoczyna również swój rozwój w Ameryce Południowej. Grupa zatrudnia 130 osób, a w 2016 r. osiągnęła obroty w wysokości 18,5 mln euro. Jest ważnym graczem na rynku biostymulatorów roślin i gleby. Jej oferta zawiera gamę 64 rozwiązań dla rolnictwa.

Konsolidacja naszych firm stanowi prawdziwą szansę na dalszy rozwój ważnych, innowacyjnych rozwiązań dla zrównoważonego rolnictwa tak, by móc sprostać czekającemu nas wszystkich wyzwaniu – zapewnienie odpowiedniej ilości i jakości pożywienia 9 miliardom ludzi, których spodziewamy się według prognoz w 2050 r.
Budujemy przyszłość z wykorzystaniem rozwiązań niezawierających antybiotyków ani pestycydów, a wszystko dzięki algom!

Piotr Węgorzewski
Dyrektor Zarządzający
OLMIX Group

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…