Kukurydza na ziarno oraz kiszonkę na I kategorii gleb objęta monitoringiem suszy

28 kwiecień 2019
(0 Głosów)
Autor 
Nowe wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego uwzględniają dokładniejsze uzależnienie zapotrzebowania roślin na wodę Fot. zycierolnika.pl

W związku ze zgłoszonymi uwagami KRIR do projektu rozporządzenia w sprawie wartości klimatycznego bilansu wodnego dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb – resort rolnictwa poinformował, że uwzględniono uwagę objęcia monitoringiem suszy na I kategorii gleb upraw kukurydzy na ziarno oraz na kiszonkę.

Nowe wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego uwzględniają dokładniejsze uzależnienie zapotrzebowania roślin na wodę, zmieniające się w zależności od faz rozwojowych roślin, które ostatnio występują coraz wcześniej. Takie podejście, zdaniem MRiRW, sprawi, że wartości KBW określone w nowym rozporządzeniu będą bardziej związane z potrzebami wodnymi roślin zmieniającymi się w okresie wegetacyjnym.

Monitoring suszy dla upraw traw nie jest możliwy

W kwestii wniosku izb rolniczych o określenie KBW dla trwałych użytków zielonych resort rolnictwa stwierdził, że nie jest możliwe prowadzenie monitoringu suszy dla upraw traw, ponieważ nie są one wymienione w ustawie z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (Dz. U. z 2019 r. poz. 477). Dodatkowo brak jest aktualnie możliwości określenia klimatycznego bilansu wodnego dla użytków zielonych z uwagi na fakt, iż nie zostały opracowane szczegółowe mapy dla kraju określające poziom wody gruntowej, od których- oprócz KBW- zależy wilgotność gleb użytków zielonych, a IUNG-PlB zakresem badań środowiskowych dotyczących poziomu wód gruntowych nie zajmuje się.

W dniu 25 kwietnia 2019 r. Zarząd KRIR zwrócił się do MRiRW o  zmianę tejże ustawy poprzez dodanie traw w  art.3 ust. 1 i 3 w/w ustawy, w celu stworzenia możliwości prawnych do szacowania strat na użytkach zielonych. Ponadto samorząd rolniczy zawnioskował o rozszerzenie zakresu badań Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB o badania środowiskowe dotyczące poziomu wód gruntowych.

Dodatkowo, samorząd rolniczy ponownie zwrócił się o określenie wartości klimatycznego bilansu wodnego także dla upraw buraka na I kategorii gleb.

Jak wskazują rolnicy susza oraz silne wiatry, które ostatnio wystąpiły w Polsce, spowodowały tak znaczące szkody, że konieczne będzie przesianie niektórych plantacji. Dlatego konieczne jest pilne znowelizowanie przepisów, aby pomóc poszkodowanym producentom rolnym - argumentuje Zarząd KRIR.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…