Aplikacja Atfarm i System YaraIrix do pomiaru zapotrzebowania roślin na azot

18 marzec 2019
(0 Głosów)
Autor 
fot. zycierolnika.pl

Na konferencji Yara Digital Farming pt. „Precyzyjne rolnictwo staje się proste” odbyła się premiera rozwiązań, które sprawią, że precyzyjne rolnictwo będzie dostępne dla wszystkich rolników, również dla najmniejszych gospodarstw. Te rozwiązania to aplikacja Atfarm oraz system YaraIrix.

      System YaraIrix

 To darmowa aplikacja, która umożliwia pomiar zapotrzebowania roślin na azot. Do tej pory przeprowadzenie takiej analizy wymagało drogiego sprzętu, co w praktyce ograniczało możliwość jego użycia tylko do dużych gospodarstw. Tymczasem YaraIrix powoduje, że smartfon staje się w czujnikiem umożliwiającym precyzyjne ustalenie na podstawie zdjęć odpowiedniej dawki nawozu dla roślin (pszenicy ozimej, rzepaku i kukurydzy we wczesnych fazach rozwojowych (pierwsza pogłówna dawka azotu). Dzięki YaraIrix rolnictwo precyzyjne stanie się dostępne dla wszystkich rolników.

 

W przypadku następnych  dawek azotu aplikację uzupełniają dwa specjalne urządzenia– N-Tester Clip i N-Tester BT, umożliwiające precyzyjne pomiary zawartości chlorofilu w późniejszych fazach rozwojowych (od drugiej dawki azotu). 

N-Tester Clip to  dodatkowe urządzenie zakładane na aparat smartfona i zaopatrzone w czujnik azotu. Umożliwia precyzyjny pomiar zapotrzebowania roślin na azot w późniejszych fazach rozwojowych.

N-Tester BT – można  wynająć z miesięcznym abonamentem od 79 zł.   Łączy się z aplikacją poprzez Bluetooth i podaje zalecenia odnośnie stosowania azotu również w późniejszych fazach rozwojowych, tj. od drugiej dawki azotu. Oprócz wymienionych wyżej upraw, ma zastosowanie także w jęczmieniu ozimym i jarym, życie ozimym oraz pszenżycie ozimym i przechowuje dane archiwalne w celu optymalizacji całego procesu.

 

 

      Aplikacja Atfarm 

To narzędzie cyfrowe do monitorowania upraw i tworzenia map nawożenia w celu zoptymalizowania dawek nawozu. Pomaga dawkować odpowiednią ilość azotu zgodnie z zapotrzebowaniem roślin.
Atfarm łączy intuicyjną i przyjazną dla użytkownika aplikację internetową z wiedzą agronomiczną firmy Yara w zakresie analizy zdjęć satelitarnych. Technologia została opracowana na podstawie wieloletnich i szczegółowych doświadczeń polowych.

 

Rejestracja  online i dodanie swojego pola
Za pomocą kilku kliknięć można rozpocząć korzystanie z Atfarm. Rolnicy, doradcy i agronomowie mogą zarejestrować się online i rozpocząć testowanie Atfarm za darmo. Mogą załadować granice pola za pomocą pliku shapefile lub ręcznie narysować je na mapie.


Monitorowanie upraw
Dzięki zdjęciom satelitarnym biomasy, rolnik będzie w stanie stwierdzić nawet najmniejsze różnice w rozwoju roślin na swoich polach. Najnowsze i historyczne zdjęcia satelitarne umożliwią śledzenie rozwoju upraw w trakcie sezonu i porównywanie go z poprzednim sezonem.

 

Technologia satelitarna
Atfarm sprawia, że informacje pochodzące z dwóch satelitów ESA Sentinel są dostępne dla rolników. Korzystając z algorytmu N-Sensor, Atfarm analizuje światło odbijane przez rośliny w celu oszacowania poziomów wielkości biomasy. Różne kolory i odcienie, od brązowego przez zielony do fioletowego, pokazują stan rozwoju roślin na polu.
Zaletą technologii N-Sensor jest to, że pozwala rolnikom stwierdzić różnice rozwoju w późniejszych fazach wzrostu roślin. Jest to szczególnie użyteczne dla rolników, którzy wtedy stosują nawozy.

 

Tworzenie map nawożenia
Atfarm pomaga rolnikom tworzyć precyzyjne mapy nawożenia za pomocą zaledwie kilku kliknięć. Mogą oni doprecyzować mapę na podstawie własnej wiedzy i doświadczenia, a także wybrać dowolny rodzaj nawozu (stały lub płynny) i jego producenta. Mapę można pobrać w kilku formatach i połączyć ją z terminalem rozsiewacza.

 

Aplikacja mobilna Atfarm
Stosuj zmienne dawki nawozów, używając smartfonu lub terminala. Atfarm pozwala na nawożenie w zmiennej dawce, również jeśli rolnicy nie posiadają wyspecjalizowanego sprzętu przystosowanego do tego celu. Za pomocą aplikacji mobilnej możesz monitorować stan rozwoju swoich upraw. Dzięki temu rozwiązaniu korzyści z rolnictwa precyzyjnego są teraz osiągalne dla każdego, kto ma smartfon.

 

Strategia nawożenia
Atfarm pomaga zoptymalizować nawożenie azotem. Mając do dyspozycji to narzędzie, rolnik będzie mógł każdorazowo określić zapotrzebowanie i sposób nawożenia azotem. Atfarm dostosowuje strategię nawożenia do konkretnej rośliny i jej fazy rozwojowej, dając jednocześnie użytkownikom możliwość modyfikacji tej strategii. Dzięki temu można osiągnąć wyższe plony, zużywając te same lub niższe ilości nawozów. 

 

 

 

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…