Sadźmy rośliny miododajne nie tylko z okazji Światowego Dnia Pszczół

20 maj 2019
(0 Głosów)
Autor 
Te pożyteczne owady zasługują na to, byśmy odwdzięczyli się im za bogactwa, z których korzystamy na co dzień

Samorząd rolniczy przyłączył się do obchodzonego dzisiaj Światowego Dnia Pszczół. Członkowie Krajowej Rady Izb Rolniczych w tym roku wysiali 3 tys. paczek mieszanki nasion roślin nektaro- i pyłkodajnych, stanowiących pożytek i schronienie owadom zapylającym. Zaproszenie pszczół do swojego ogrodu to kluczowy krok w kierunku ich ochrony.

Bardzo istotna dla bezpieczeństwa pszczół jest partnerska współpraca pomiędzy rolnikami a pszczelarzami, do której nieustannie zachęca KRIR. Warto także pamiętać o podstawowych zasadach bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin dla pszczół, np.:
•    przestrzeganie okresu prewencji dla pszczół,
•    niestosowanie niezalecanych i nieprzebadanych mieszanin środków ochrony roślin, ponieważ mieszanka może mieć inny wpływ na pszczoły niż pojedynczy produkt,
•    pamiętanie o tym, że kwitnące chwasty i spadź są również atrakcyjne dla pszczół.

– Bardzo cieszy duża otwartość rolników na działania poprawiające bezpieczeństwo owadów zapylających – podkreślił dr Michał Krysiak, Kierownik ds. Bezpieczeństwa Produktów w firmie Bayer, odpowiedzialny za kampanię edukacyjną „Grunt to Bezpieczeństwo”, w ramach której wyprodukowano nasiona roślin nektaro- i pyłkodajnych.

 

Sadzenie roślin miododajnych
Dzisiejsze święto to także okazja do ważnej refleksji nad tym, jak każdy z nas może im pomóc. Te pożyteczne owady zasługują na to, byśmy odwdzięczyli się im za bogactwa, z których korzystamy na co dzień. Możemy to zrobić na wiele sposobów – a najprostszym z nich jest ugoszczenie pszczół w swoim ogrodzie.

Od 9 lat realizowany jest przez ZT „Kruszwica” S.A. program „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Jego celem jest budowanie świadomości na temat roli pszczół w przyrodzie oraz aktywizowanie do realnych działań służących poprawie bytowania tych owadów.

W ramach programu w całej Polsce powstało m.in. 70 tysięcy Miejsc Przyjaznych Pszczołom, a w ciągu ostatnich dwóch lat prawie 250 samorządów podpisało Manifest Gminy Przyjaznej Pszczołom. Ponadto zainicjowano program edukacyjny Akademia Przyjaciół Pszczół, w którym tylko w ostatnich dwóch edycjach udział wzięło ponad 5000 uczniów, realizując niemal 30 tysięcy zadań przyrodniczych.

Tegoroczna, 9. edycja programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” rozpoczyna realizację trzyletniego celu, jakim jest posadzenie dla pszczół miliona roślin – kwiatów, krzewów i drzew – w ciągu najbliższych trzech lat. Lista kwiatów bogatych w nektar i pyłek znajduje się na stronie www.pomagamypszczolom.pl/baza-wiedzy. Aby włączyć się w realizację celu, wystarczy zgłosić posadzone kwiaty na stronie programu.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…