Bociany już sejmikują przed odlotem

26 sierpień 2019
(0 Głosów)
Autor 
Powrót bocianów do Polski trwa znacznie krócej niż odlot do Afryki

Zgodnie z tradycją bociany zbierają się już na tzw. sejmikach, podczas których wspólnie żerują. Nie wszystkie jednak odlecą do Afryki. Niektóre będą potrzebowały pomocy rolników.

W trakcie kilkudniowego sejmiku ptaki żerują wspólnie na łąkach. Grupy mogą liczyć od 100 do nawet 150 osobników. Podczas żeru zbiorowo nocują na drzewach np. na obrzeżach lasu. Pod koniec sejmiku stado formuje się do odlotu. Pierwsze mają mieć miejsce w na początku tego tygodnia.

 

Niektóre bociany potrzebują pomocy
Przyrodnik zwrócił uwagę, że jednak nie wszystkie bociany wyruszą w podróż do Afryki.

- W kraju po sejmikach pozostaną osobniki słabe, niezdolne do tak dalekiej podróży. Najczęściej trafiają one do rolników lub schronisk. Tam przeżyją zimę – wyjaśnił. Zdarza się, że niektórzy uczestnicy sejmików wracają jeszcze na chwilę do swych gniazd, aż któregoś dnia w trzeciej dekadzie sierpnia niespodziewanie znikają.

W drodze do miejsc zimowania pokonują dziennie 100-200 kilometrów. Lecą tylko w dzień; zawsze nad lądem.

- Polskie bociany lecą Cieśniną Bosfor, przelatują nad Bliskim Wschodem i Izraelem, dalej wzdłuż Nilu i kończą swoją wędrówkę w środkowej, a często południowej części Afryki. Dotrą tam w listopadzie. Z kolei bociany europejskie żyjące na zachód od Łaby, do Afryki lecą nad Cieśniną Gibraltarską - zaznaczył ornitolog.

 

Krótsze powroty
Powrót bocianów do Polski trwa znacznie krócej niż odlot do Afryki, bo niespełna sześć tygodni. Pokonują wtedy nawet 500 kilometrów w ciągu jednego dnia.

- Powodem pośpiechu jest chęć jak najszybszego dotarcia do gniazda  - podkreślił dr Stój.
Zaznaczył, że nie wszystkie bociany wrócą na wiosnę. Dotyczy to młodych, niedojrzałych płciowo osobników. Te mogą w Afryce pozostać nawet do trzech lat. Tylko nieliczne z nich odwiedzą Polskę wcześniej. Przylecą jednak znacznie później, zazwyczaj w maju.

 

Udane lęgi na Podkarpaciu
W Polsce żyje ponad 50 tys. bocianich par. W ocenie dr. Stója, na Podkarpaciu tegoroczne lęgi bocianów "należy uznać za udane".

- W większości gniazd szczęśliwie odchowały się młode. Najwięcej było trojaczków – dodał.
W południowo-wschodniej Polsce gniazdują także bociany czarne. Od białych różnią się tym, że do miejsc zimowania udadzą się jednak dopiero we wrześniu.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…