Polki coraz częściej sięgaja po alkohol. Dlaczego?

04 grudzień 2019
(0 Głosów)
Autor 
Nadmierne picie alkoholu może prowadzić do różnych chorób

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia, statystyczna Polka wypija średnio 4,7 l czystego alkoholu. To znacznie mniej niż statystyczny Polak (19,2 l). W Polsce kobiety dużo rzadziej niż mężczyźni się też upijają. Problem nadużywania alkoholu wśród Polek dotyczy zwłaszcza osób młodych (18–29 lat), które piją coraz więcej.

Nadmierne spożywanie alkoholu przez kobiety jest przez nie bardziej odczuwalne, ponieważ  są na ogół drobniejsze niż mężczyźni i gorzej od nich metabolizują alkohol. Oddziałuje on w związku z tym na zdrowie kobiet znacznie gorzej. Problemy zdrowotne to jednak nie jedyny problem wynikający z częstego zaglądania do kieliszka przy okazji spotkań w pubie ze znajomymi.

- Jest potwierdzone badaniami, że kobiety pijące częściej są odrzucane przez partnerów niż odwrotnie. Jest wiele kobiet, które trwają przy swoich partnerach uzależnionych od alkoholu, mając cały czas nadzieję, że swoją miłością, swoim oddaniem pomogą tej osobie się uwolnić od uzależnienia. W przypadku mężczyzn zdarza się to niestety znacznie rzadziej - powiedział w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl terapeuta ds. uzależnień dr Adam Kłodecki.

 

Dlaczego Polki sięgają po alkohol?
Powodów nadmiernego sięgania po alkohol przez kobiety jest kilka. Często przyczyną jest nieradzenie sobie z napotykanymi w życiu problemami czy próba odreagowania codziennego stresu. W piciu nierzadko szukają również ukojenia osoby osamotnione – niekoniecznie samotne, ale takie, które mają poczucie samotności. Są też kobiety, które piją dużo, ponieważ starają się w ten sposób dorównać mężczyznom.

Należy mieć świadomość, że kobiety potrafią dobrze ukrywać swój problem alkoholowy. Bywa tak, że nawet najbliżsi nie zdają sobie z niego sprawy – alkohol jest chowany w torebkach i różnych skrytkach w domu. Poza tym kobietom zwykle trudniej niż mężczyznom jest przyznać się do picia.

- Tkwimy w takiej roli matki Polki, czyli osoby, która absolutnie nie może sobie pozwolić na uzależnienie, ponieważ jest odpowiedzialna za dzieci. »A co się stanie, jeśli zgłoszę się do instytucji i np. odbiorą mi prawo do dzieci? A jaka będzie reakcja rodziny? Nie poradziłam sobie, nie podołałam«. To wszystko są pytania […], które zadają sobie kobiety już czujące, że być może ta granica ich picia jest trochę za daleko przesunięta – zauważa psycholog Agata Gajos.

 

Źródło: infowire.pl

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…