Podwyżki cen mięsa i warzyw są nieuzasadnione?

13 maj 2020
(0 Głosów)
Autor 
UOKiK bada sprawę podwyżki cen mięsa i warzyw

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zwrócił się do UOKiK o zbadanie wysokich cen żywności. W chwili obecnej koszty produkcji żywności znacznie się obniżyły.

– Wystąpiłem do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o przeanalizowanie aktualnej struktury cen żywności, ze szczególnym uwzględnieniem rynku drobiu, wieprzowiny i warzyw – poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Czytaj również >> COVID-19 szkodzi polskiemu eksportowi żywności. Szansą mogą być rynki pozaunijne

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że nie ma istotnych powodów do znacznego wzrostu cen wymienionych produktów. Mamy dziś do czynienia z bardzo niską ceną energii elektrycznej, bardzo niskimi cenami paliw oraz brakiem wzrostu, a raczej ze spadkiem płac. O tej porze roku wysoki poziom cen np. truskawek nie jest niczym nadzwyczajnym. Minister przestrzega jednak przed porównywaniem cen produktów nieporównywalnych, jak np. ziemniaków i batatów.

Jeżeli po dokładnej analizie okaże się, że wzrosty cen sa nieuzasadnione to muszą zostać zastosowane odpowiednie kary wobec winnych. Nie wykluczam też, że jeżeli okaże się to konieczne, to zostanie wdrożony przez UOKiK mechanizm wyznaczania ceny maksymalnych – dodał minister.

 

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: MRiRW

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…