UOKiK wszczął postępowania względem sieci handlowych, które jeszcze nie wypłaciły rolnikom pieniędzy

16 lipiec 2020
(0 Głosów)
Autor 
Nie wszyscy przedsiębiorcy wypłacili zaległe pieniądze kontrahentom

UOKiK wszczął postępowania względem sieci handlowych, które jeszcze nie wypłaciły rolnikom zaległych pieniędzy za sprzedane płody rolne oraz nie usunęły niewłaściwych zapisów w umowach.

UOKiK zakończył już działania wobec stu największych podmiotów na rynku rolno-spożywczym, które były prowadzone na podstawie ustawy o przewadze kontraktowej. Większość przedsiębiorców wypłaciła zaległe pieniądze dostawcom i usunęła kwestionowane zapisy z polityk handlowych oraz zawartych kontraktów. Część jeszcze tego nie zrobiła, i to względem nich zostały wszczęte postępowania. Mowa o takich sieciach handlowych jak: Auchan Polska, Eurocash, Makro Cash and Carry Polska oraz SCA Intermarche. Podmioty te nie usunęły stwierdzonych nieprawidłowości w umowach i nie uregulowały płatności kontrahentom.
Maksymalna kara finansowa za nieuczciwe wykorzystanie przewagi kontraktowej wynosi 3 proc. rocznego obrotu za każdą stwierdzoną praktykę.

 

Praktyki niekorzystne dla dostawców
W trakcie postępowania szczegółowo przeanalizowano warunki umów zawieranych między sieciami handlowymi a dostawcami, zasady polityki handlowej i cenowej, a także wzajemne rozliczenia. Wyniki analizy dały podstawę do wszczęcia kolejnych postępowań wobec sieci handlowych.

– W trakcie analiz zauważyliśmy, że sieci handlowe stosują praktyki, które mogą być niekorzystne dla dostawców – chodzi o np. kwestionowanie faktur czy narzucanie polityki cenowej. Sprawdziliśmy w postępowaniach wyjaśniających, czy mogło dojść do narzucania przez dużych graczy niekorzystnych warunków handlowych dostawcom – wątpliwości były rozstrzygane zgodnie z zaleceniami UOKiK. Ponadto po wezwaniach Urzędu sieci dokonały zaległych płatności w łącznej wysokości 575 mln złotych - mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

We wspomnianych powyżej sprawach Prezes Urzędu prowadzi postępowania wyjaśniające. W pierwszej z nich Prezes UOKiK sprawdza, czy mogło dojść do kwestionowania nadmiernej ilości faktur, a w drugiej analizuje, czy mogło dojść do narzucenia nowych zasad polityki handlowej pod groźbą zakończenia współpracy.

Ponadto Prezes Urzędu wszczął postępowania wyjaśniające wobec sieci handlowych, które miały największe zaległości w zapłacie faktur za dostawy produktów i mimo wezwania ze strony UOKiK odmawiały ich uregulowania. Są to: Auchan Polska, Eurocash, Makro Cash and Carry Polska, SCA Intermarche.

- Nie wszyscy przedsiębiorcy wypłacili zaległe pieniądze kontrahentom czy usunęli kwestionowane przez nas zapisy. Względem Auchan Polska, Eurocash, Makro Cash and Carry Polska, SCA Intermarche przeprowadzimy postępowanie z zakresu nieuczciwego wykorzystania przewagi kontraktowej – przedsiębiorcom tym grożą sankcje finansowe w wysokości do 3 proc. ich rocznego obrotu – dodaje Tomasz Chróstny.


Wszyscy rolnicy, którym kontrahent wykorzystując sytuację związaną z COVID-19, zmienia warunki współpracy na ich niekorzyść lub nie płaci w terminie, mogą zgłosić to do UOKiK.

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: UOKiK

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…