IUNG-PIB: Największy deficyt wody nadal na terenie Pobrzeża Szczecińskiego. Najgorzej jest w rzepaku

18 lipiec 2020
(0 Głosów)
Autor 
Suszą w uprawach rzepaku i rzepiku odnotowano w 236 gminach Polski

IUNG-PIB opublikował komunikat odnoście wystąpienia suszy na terenie Polski w okresie od 11 maja do 10 lipca 2020 r. W tym przedziale czasowym obszarem o największym deficycie wody nadal był teren Pobrzeża Szczecińskiego (Uznam, Wolin, Równina: Wkrzańska, Wełtyńska, Pyrzycka oraz Wzgórze Bukowe). Najbardziej zagrożone były uprawy rzepaku i rzepiku.

W szóstym okresie raportowania tj. od 11 maja do 10 lipca 2020 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) wynosiła 24 mm. Uległa ona zmniejszeniu o 7 mm w stosunku do poprzedniego okresu (1 V - 30 VI). Natomiast w stosunku do pierwszego okresu raportowania (21 III- 20 V) nastąpił wzrost KBW o 124 mm.

Obszar z największym deficytem wody nie uległ zmianie i w dalszym ciągu notowany jest na terenie Pobrzeża Szczecińskiego (Uznam, Wolin, Równina: Wkrzańska, Wełtyńska, Pyrzycka oraz Wzgórze Bukowe), wynosi od -160 do -179 mm. Na tym terenie deficyt wody w stosunku do poprzedniego okresu (1 V – 30 VI) zmniejszył się od 10 do 20 mm. Duże niedobory wody od -120 do -159 mm nadal wystąpiły w zachodniej części Pojezierza Pomorskiego oraz Wielkopolskiego, a we wschodnich rejonach tych regionów notowano deficyt wody od -50 do -119 mm. Na pozostałym terenie Polski nie notowano niedoborów wody dla roślin uprawnych. Natomiast na obszarach Pogórza Karpackiego, Beskidów Zachodnich oraz w południowej części Pojezierza Mazurskiego notowano zmniejszenie KBW w stosunku do poprzedniego okresu raportowania o 20 mm, jednakże na tym terenie nadal notowano duży nadmiar wody wynoszący od 100 do nawet 200 mm.

Susze rolniczą odnotowano na terenie województw: zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz łódzkiego.

Największe szkody wystąpiły w uprawach: rzepaku i rzepiku, zbóż jarych, krzewów owocowych, kukurydzy na ziarno, kukurydzy na kiszonkę, roślin strączkowych, zbóż ozimych, truskawek, warzyw gruntowych.

 

Najbardziej zagrożony rzepak i rzepik
W analizowanym okresie największe zagrożenie suszą rolniczą wystąpiło wśród upraw rzepaku i rzepiku. Suszę w tych uprawach odnotowano w 236 gminach Polski (9,53% gmin kraju).

W analizowanym okresie sześciodekadowym odnotowano także wystąpienie suszy rolniczej w uprawach zbóż jarych. Objęła ona 74 gminy Polski (2,99% gmin kraju). Susza obejmująca uprawy zbóż ozimych wystąpiła w 30 gminach Polski (1,21% gmin kraju).

Ucierpiały również plantacje krzewów owocowych. Odczuli ją plantatorzy w 72 gminach Polski (2,91% gmin kraju).

Susza nie ominęła także upraw kukurydzy na ziarno. Na słabsze plony liczą rolnicy w 61 gminach Polski (2,46% gmin kraju). Podobnie sytuacja wyglądała w uprawach kukurydzy na kiszonkę. Odnotowano ją również w 61 gminach Polski.

Problemy mają także właściciele upraw roślin strączkowych w 38 gminach Polski (1,53% gmin kraju).

Deficyt wody w uprawach truskawek odnotowano w 5 gminach Polski (0,20% gmin kraju), natomiast susza w uprawach warzyw gruntowych wystąpiła tylko w 1 gminie Polski (0,04% gmin kraju).

 

 

Oprac. Sabian Pietrek, źródło: IUNG

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…