PROCAM wydał kolejny komunikat fitosanitarny z upraw polowych i nie tylko

23 lipiec 2020
(0 Głosów)
Autor 
Błyszczka jarzynówka Fot. PROCAM

Właściciele plantacji powinni pamiętać o lustracjach buraka cukrowego oraz ziemniaka. W uprawach pojawiły się także zgnilizny zgorzelowe oraz chwościk buraka. W ziemniakach pojawiło się duże porażenie przez zarazę ziemniaka.

W kolejnym komunikacie PROCAM czytamy, że w uprawach buraka obserwuje się duże obłożenie żerujących gąsienic błyszczki jarzynówki oraz lot motyla tego szkodnika. Próg szkodliwości tego szkodnika to 10 gąsienic na pięciu roślinach lub na 10 m2. Grupa Techniczna PROCAM  sygnalizuje, że od początku lipca mamy już i to dość mocne porażenie przez patogena jakim jest chwościk buraka. Na zlewnych, mocnych glebach tam gdzie odnotowano duże ilości opadów atmosferycznych występuje duże porażenie korzeni przez zgnilizny zgorzelowe w tym przez rizoktoniozę i fusarium.

chowscik buraka

zgnilizny zgorzelowe

 

Zaraza w ziemniakach nie odpuszcza
Specjaliści z PROCAM alarmują na temat bardzo dużego porażenia upraw ziemniaka przez zarazę ziemniaka, w tym szczególnie odmianę łodygową tego patogena a do tego bardzo duża gradację stonki ziemniaczanej i to zarówno w formie zjadliwego chrząszcza zimowego jak i larw od L1 do L4 oraz dużo złóż żółtopomarańczowych jaj. Tam szczególnie gdzie mamy ziemniaki sadzeniaki zwracamy uwagę na chwast jakim jest psianka czarna, która może być rezerwuarem bardzo groźnej bakterii kwarantannowej jaką jest Ralstonia solanacearum czyli śluzaka.

- Co do omacnicy prosowianki na kukurydzy to w całym kraju mamy oprócz poczwarki wszystkie stadia tego szkodliwego motyla od imago, jaj i bardzo żernej gąsienicy. Obserwując w tym roku plantacje gdzie aplikowano OstriniaSTOP efekt jest zadawalający – informują doradcy PROCAM.

Duży wysyp mszyc w roślinach ozdobnych
W uprawach roślin ozdobnych w dalszym ciągu obserwuje się bardzo duży wysyp mszyc w tym mszycy na juce.  Warto zastanowić się nad rozwiązaniem z użyciem preparatu Siltac. Ze względu na parametry wilgotnościowe doszło do infekcje przez mączniaki prawdziwe i w tym mączniaka prawdziwego dębu.

mszyce na juce

- Oprócz tego mamy rójkę jednego z szkodliwych chrabąszczy (szkodnika glebowego) czyli guniaka czerwczyka – dodają doradcy z Grupy Technicznej.

 

Zboża na których nie wykonano zabiegu na kłos są mocno porażona przez fusariozę kłosa. Można spodziewać się szkodliwych mikotoksyn w zebranym ziarnie.

fusarium

 

 

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: PROCAM

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…